Gregorio Izquierdo, a Gazdasági Tanulmányok Intézetének (IEE) vezetője a tanulmány olvastán közölte: az a baj a dollárral, hogy csak az Egyesült Államok érdekeit képviseli. Ennek ellenére nem hiszi, hogy a dollár elvesztené vezető szerepét se rövid, se középtávon, mert nagyon erős a túlsúlya.
A tanulmány hosszú távon egy új deviza bevezetésének feltételeit és hatását elemezte, de egyelőre csakis elméleti síkon. Tavaly a kínai kormány már felvetette a nemzetek fölötti fizetőeszköz bevezetését, hogy ellensúlyozni lehessen a dollár árfolyamának kitartó ingadozását. A bancor elnevezés egyébként egyértelműen arra utal, hogy visszatérnek a neoliberalizmus előtti modell kidolgozója, John Maynard Keynes eredeti javaslatához, aki már a múlt század közepén javasolta a világ főbb gazdaságainak közös valutakosarának megteremtését. A bancor arányosan kifejezné a világ az egyes országok gazdasági súlyát, és megakadályozná, hogy egyetlen ország érdekeit képviselje.
A megkérdezett többi spanyolországi szakértő – a barcelonai Rolf Campos (IESE), José Luis Álvarez (a navarrai egyetem közgazdaság-tudományi professzora) – sem tartja valószínűnek, hogy akár rövid, akár hosszú távon más valuta váltaná a dollárt.
(Elmundo.es – Spanyolország,)
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját