GPS volt a kolumbiai gerillavezér cipőjében

A kolumbiai RCN rádiócsatornája részletes riportban számolt be az összehangolt katonai akcióról, de arról is, hogyan akadtak az európai idő szerint szerda hajnalban megölt kolumbiai gerillavezér, Mono Jojoy nyomára. A titkosszolgálatnak sikerült lehallgatnia a FARC gerilláinak egyik beszélgetését, amelyben a FARC második embere különleges lábbelit kért magának.

2010. 09. 24. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A holttest azonosítása során megtalálták a cukorbetegségre szedett gyógyszert is, de a Mono Jojoy új katonai bakancsába beépített nyomkövetőt (GPS) is. Nála volt a Rolex márkájú karóra is, amely hajnali 4 óra 10 percet mutatott – három órával korábban kezdődött a bombázás. A különleges bakancsra Mono Jojoynak azért volt szüksége, mert cukorbetegsége miatt folyton kisebesedett a lába. De amikor átvette az új lábbelit, nem vette észre rajta a GPS-t, ám napokig nem is hordta. Hétfőn viszont a radarok észlelték a mozgást, és a légierő azonnal bombázni kezdte azt a helyet, ahol tudni vélték tartózkodási helyét. Ekkor egy másik táborhelyet választott, ahol végül a bombázás szerdán már sikerrel járt. A kolumbiai rádiócsatorna úgy tudja, nem volt könnyű a gerillavezér közelébe férkőzni, de azt megtudták, hogy közvetlen környezetéből kaptak segítséget. La Macarena körzetében, ahol végül meghalt, Mono Jojoy minden bokrot ismert és valóságos bunkert épített ki magának földalatti folyosókkal. A hadsereg 30 intelligens bombát dobott le, mindegyik 500 fontot nyomott, ezért Mono Jojoynak el kellett hagynia búvóhelyét. Három bombázási hullám után a mintegy 400 katona, rendőr és tengerészgyalogos megközelítette a tábort, ahonnan végül azt jelentették, hogy Mono Jojoy már nem él.

A táborhelyen találtak újabb 20 számítógépet, és 60 pendrive-ot is, akárcsak 2008. március 1-jén, amikor Raúl Reyes, a FARC „külügyminisztere” hasonló körülmények között vesztette életét ecuadori területen.

A radikális marxista Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillaszervezete 1964-ben alakult meg. Azóta vesz részt a kolumbiai liberálisok és konzervatívok nyílt polgárháborúja (1948-1960) után a fegyver-beszolgáltatást megtagadó gerillacsoportok között folytatódó konfliktusban. Első vezetője, és ideológusa, Jacobo Arenas már meghalt 1990-ben, az ő fia volt a szerdán meghalt Mono Jojoy, vagyis Víctor Julio Suárez Rojas, fedőnevén Jorge Briceno Suárez.

(Rcn.radiocom – Kolumbia, Abc.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.