Katonai irányító nélkül maradt a FARC

Egyenesen New Yorkból jelentette be Juan Manuel Santos, az augusztus 7-én beiktatott új kolumbiai elnök, hogy elesett Kolumbia rettegett jelképe, Mono Jojoy. Az 57 éves korában életét vesztő Mono Jojoy, mozgalmi nevén Jorge Briceno Suárez - eredeti nevén Víctor Julio Suárez Rojas - a radikális marxista kolumbiai gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) legfőbb katonai vezetője volt. Santos szerint ezért az eredeti „Szodoma” elnevezés helyett „Üdvözletre” keresztelik át a hadműveletet.

2010. 09. 23. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Santos két napja közölte, hogy New Yorkban találkozik Barack Obamával az ENSZ-közgyűlésen, és tárgyalni fog vele a tavaly októberben aláírt és a Dél-Amerikában is heves vitát kiváltó katonai egyezményről. Ennek keretében Kolumbia bérbe adta hét – légi és haditengerészeti – támaszpontját az Egyesült Államok fegyveres erejének a kábítószer-ellenes küzdelemhez.

Akárcsak 2008 márciusában, ismét összehangolt légi és szárazföldi akció

Az akcióban a hadsereg három fegyvernemének alakulatai, köztük 30 repülőgép és 27 helikopter, illetve a rendőrség különleges egységei vettek részt az ország középső megyéjében, La Metában végrehajtott akciósorozatban. Ennek nyugati határa mentén húzódik a La Macarena-hegység, amely a FARC egyik frontjának, ezúttal Mono Jojoy tábor- és búvóhelye volt. Szombat óta készült a hadművelet, amely végül szerda hajnalban indult. A bombázásokban végül életét vesztette a valamivel több mint húsz gerilla, köztük valószínűleg Tanja Nijmeijer is. Ő az a 26 éves holland diáklány is, aki tíz éve azt vette a fejébe, hogy neki a FARC gerillái között a helye. Rodrigo Rivera, a védelmi tárca vezetője azt közölte az elnökkel ma délelőtt – európai idő szerint délután –, hogy már azonosították is Mono Jojoy holttestét. Az volt a gerillavezér egyik utolsó feladata, hogy szerezze vissza befolyását a főváros körzetében, és zsarolja a nagy magáncégeket.

A FARC fegyveres erejének lelke volt

Mono Jojoy a kolumbiai polgárháború első gerilláinak gyermeke volt, és valószínűleg apja egyik szakácsnőjétől született. Fedőnevét saját maga adta magának, mert ugyanúgy el tudott tűnni üldözői elől az őserdőben, ahogy a mojojoy nevű ehető hernyóféle. Gyerekkora óta a gerillákkal tartott, és a központi vezérkar egyik tagja futárként alkalmazta. Így kezdődött pályafutása, ahogy ő maga emlékezett, amikor 1985-ben interjút adott a Voz című lap tudósítójának. A hivatalos változat szerint 1975-ben, 22 évesen lépett be a FARC-ba. Bár Briceno gyakorlatilag írástudatlan volt, a harci taktikáról jóval többet tudott harcostársainál. Mindig kíméletlenül megtorolta a gerillák fegyelmezetlenségeit, akárcsak ideológiai elhajlásaikat, és nem kímélte a polgári lakosságot. Andrés Pastrana, volt konzervatív elnök (1998-2002) szerint ő volt a FARC lelke, és a kolumbiaiak végre ismét megtudhatják, milyen is az igazi béke. Pastrana követte el azt a végzetes hibát, hogy az elnöksége alatt zajló tárgyalások során átadta a gerilláknak a mintegy 40 000 négyzetkilométeres pacifikált övezetet, ahol végül megvetették lábukat. Íngrid Betancourt, a környezetvédők 2002-es volt elnökjelöltje is megszólalt, aki a FARC fogságában sínylődött csaknem hat és fél évig: szerinte a gerillavezér halála igazi reményt adhat a békefolyamatnak. 2002. július 30-án adták ki a világ minden országára érvényes elfogatóparancsot Mono Jojoy ellen. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma ötmillió dolláros, a kolumbiai kormány pedig egymilliárd pezós vérdíjat tűzött ki a fejére.

Ultimátum az utolsó (?) FARC-vezérnek

Rodrigo Rivera Salazar a hír bejelentésével egy időben ultimátumot intézett Alfonso Canóhoz, aki azután vette át a gerillaszervezet vezetését, hogy 2008. március 26-án valószínűleg szívroham következtében meghalt az alapító Manuel Marulanda, a „Biztos Kezű” (vagyis Pedro Antonio Marín). A szervezet ismert tíztagú legfelső vezetéséből rajta kívül már meghalt négy fontos vezető: 2008. március elsején Ecuador területén Raúl Reyes, a „külügyminiszter”, 1990-ben az ideológus Jacobo Arenas, illetve ugyancsak 2008 márciusa elején a 47 éves Iván Ríos, a vezérkar legfiatalabb tagja, illetve csütörtökön délelőtt maga „Mono Jojoy”. Alfonso Cano a héten már újra jelezte – akárcsak Santos augusztusi beiktatása előtt -, hogy hajlandó tárgyalni, de Santos válaszul megüzente neki, hogy vagy éve, vagy halva, de úgyis kézre kerítik. Santos, aki az egyik előző védelmi miniszter is volt, azért döntött a katonai megoldás mellett, mert a beiktatása utáni napon nagy erejű bomba robbant a fővárosban, Santafé de Bogotában. Santos tehát úgy értelmezte a merényletet, hogy nem volt őszinte a FARC tárgyalási ajánlata.

(caracol.com.co, eltiempo.com, semana.com, rcn.com.co, elespectador.com – Kolumbia, wkipedia.org)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.