A dél-alföldi régió legnagyobb barokk kastélyának felújítása tavaly ősszel kezdődhetett meg a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat sikeres uniós pályázata nyomán. A projekt 563 millió forintos költségvetéséhez 472 millió forintot biztosítottak uniós forrásból. A beruházással helyreállították a 18. században épült főúri lakot, ahol korszerű bemutatóközpontot alakítottak ki. A Rózsák terme, a díszes lépcsőház, a felújítás során megtalált titkos alagút – csak néhány a látnivalók közül. A pompakedvelő életmódot, az érseki vadászkastély mindennapjait bemutató kiállítások mellett Hajóshoz és környékéhez kötődő állandó és időszaki kiállítások, múzeumi foglalkozások várják a látogatókat a megye egyik legrégebbi világi műemlékében.
A megnyitó ünnepségen köszöntőt mondott Bányai Gábor, a megyei önkormányzat elnöke, Bábel Balázs, a kalocsa-kecskeméti főegyházmegye érseke, Bagó Zoltán, a megyei közgyűlés alelnöke, Európa Parlamenti képviselő, Schön Ferenc, Hajós polgármestere és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Bányai Gábor a kastély 2007-es, interneten olvasható leírásából vett idézettel érzékeltette az elmúlt időszakban elvégzett munka jelentőségét. – Az épület üres, pusztuló félben van, nincs gazdája – idézte az elnök a 3 évvel ezelőtti állapot leírását. – 2010. szeptember 24-én elmondhatjuk, hogy lezárult az enyészet, a pusztulás, a gazdátlanság korszaka. Az elmúlt években folyamatosan napirenden volt a kastély ügye, hiszen éreztük, hogy mindent meg kell tennünk az értékmentésért. Megtörtént a csoda, jelentős részben annak a széles összefogásnak köszönhetően, amely a kastély megmentése érdekében létrejött – mondta Bányai Gábor, akit a megnyitón Schön Ferenc polgármester Hajós díszpolgárává avatott.
Az egykori érseki kastély Bács-Kiskun megye legfontosabb műemlékeinek egyikévé vált. Benne érezzük a múltat, a jelenben élettel telik meg, és nagy jövő előtt áll – fogalmazott Bábel Balázs érsek, aki az épület megáldásakor azt a stólát tette nyakába, amelyet egykor gróf Patachich Gábor kalocsai érsek, a kastély építtetője viselt.
„Minden generáció felelőssége, hogy megőrizzék az őseiktől örökölt értékeket – mondta Semjén Zsolt. – A hajósi kastély ügyében mindenki megtette azt, ami az ő felelőssége volt: a város, a megye, az ország, az egyház és az Európai Unió. Az ország története a települések történetéből áll össze. A patriotizmus a lokálpatriotizmusból építkezik. Helyi közösséghez úgy lehet kötődni, ha van olyan érték, amely hordozza a település történelmét, megélhetővé, szerethetővé teszi azt. Hajós számára mindezt jelentheti az érseki kastély.”
(baon.hu)

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket