elpais.es, elmundo.es, lavanguardia.es, abc.es – Spanyolország
Minden spanyolországi médium vezető hírként tárgyalta, hogy José Luis Rodríguez Zapatero, a spanyol szocialista kormányfő jelentősen átalakította kormányát. Az El País gyors számvetéséből kiderült, hogy 2004 április közepe óta ez már a nyolcadik volt. Zapatero eddig összesen 38 minisztert próbált ki, de csak Elena Salgado, a gazdasági tárca jelenlegi irányítója maradt hírmondónak az első kormányból. A takarékossági intézkedéseknek áldozatul esett Zapatero egyik „védjegye”, az egyenlőségi minisztérium, és vele együtt odalett a férfi és női kormánytagok egyenlő aránya is. 2004-ben még nyolc-nyolc férfi és női miniszter képviselte az első Zapatero-kormányt, de csak eddig tudott ellenállni a két éve tartó pénzügyi és hitelválságnak. A kikényszerített költségvetési megszorítások miatt megszüntette a lakásügyi minisztériumot is, és négy női kormánytag távozott, míg az erősebb nemet képviselők közül csak kettő, így most 9 férfi és 5 miniszter asszonyból áll a kormány.
A belügyminiszter, Alfredo Pérez Rubalcaba a legnagyobb nyertes, mert nemcsak megtartotta posztját, hanem ő lett Zapatero első számú helyettese. Zapatero az államtanácsi tagsággal kárpótolta Rubalcaba elődjét, María Teresa Fernández de la Vegát, és egy másik fontos változásra is sor került a külügyek élén. Trinidad Jiménez, a most már csak volt egészségügyi miniszter vette át a spanyol diplomácia vezetését az igen rutinos és munkabíró Miguel Ángel Moratinostól. A szocialista kormány utolsó hívő tagja nagyon kényes frontokon képviselte hazáját – Venezuela, Kuba, Marokkó és Gibraltár -, és az El País elemzője szerint most keserű szájízzel távozik a közel-keleti sakkjátszmákban megedződött 59 éves karrierdiplomata. A baszk szocialista Ramón Jauregi, a minden poszton bevethető politikus kárpótlás a baszk szocialistáknak: Zapatero ugyanis alig két hete kötött másfél éves paktumot a (Baszkföldön is ellenzéki) mérsékelt baszk nacionalistákkal (PNV), hogy idén is megszavazzák a jövő évi költségvetést. A párt a második Zapatero-mandátum végéig, 2012 márciusáig hajlandó támogatni a madridi kormány döntéseit, ezért borsos árat kértek és kaptak is hat szavazatukért. A 350 fős madridi alsóházban 169 képviselője van a szocialistáknak, és a hiányzó egy főt a Kanári-szigeteki Koalíció – CC – egy képviselőjétől kapták meg hétfőn, ugyancsak nagyon kemény feltételekért. A spanyol lapok egybehangzó mostani és korábbi elemzései emlékeztettek Zapatero eredeti szándékára. 2004-ben még azzal az eltökélt szándékkal alakított kisebbségi kormányt, hogy az alsóház összetétele bőven lehetővé teszi neki a lavírozást akár több cikluson keresztül is.
Expresso.clix.pt – Portugália, eluniverso.com – Ecuador
A portugál Expresso című hetilap keddi írása idézte John Lipskyt, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) második emberét, aki annak ellenére tagadja a devizaháború tényét, hogy csaknem nulla százalékos kamatlábat alkalmaznak a legfejlettebb országok. Lipsky azután nyilatkozott így, hogy néhány fontos ország jegybankjának elnöke a kínai Sanghajban tartott tanácskozást a helyzet rendezéséről az IMF vezetőivel együtt. A sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy egyelőre bizonytalan a legfejlettebb országok alacsony kamatlábat alkalmazó politikájának hatása, mert alacsony a gazdasági növekedés és az infláció is, ezért nem lehet állítani, hogy most devizaháború zajlik. Ráadásul szerinte ezek az egyes országok belső intézkedéseit tükrözik, és így nem hathatnak a nemzetközi körülményekre, mondta Lipsky. Az ecuadori El Universo gazdasági rovata viszont már azt írta, hogy Pascal Lamy, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezetőjeként kedden csatlakozott azokhoz, akik amiatt aggódnak, hogy a devizaháború miatt késhet a világgazdaság talpra állása vagy akár el is maradhat. Sőt, Lamy ezért élesen bírálta a rövid távú haszonszerző egyéni (spekuláns) érdekek érvényesítését.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!