Venezuela megszerzi az orosz rakétákat Iránnak?

A brazil lapok természetesen figyelemmel kísérik, hogy az egyes befolyásos támogatók melyik elnökjelölt mellett sorakoznak fel az október utolsó napján tartandó elnökválasztás második fordulójában. A venezuelai lapok figyelme az elnök, Hugo Chávez két hétig tartó nemzetközi körútjának negyedik állomására irányul, aki most Iránban tárgyal.

2010. 10. 19. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Estadao.com.br, Folha.uol.com.br, Veja.com.br, Correiobraziliense.com.br stb. – Brazília, Clarin.com.ar – Argentína

A támogatók kezdenek felsorakozni az október 31-én tartandó brazil választások második fordulójának elnökjelöltjei mellett. Fernando Henrique Cardoso, Lula szintén kétszer megválasztott elődje (1995–2003) ugyanis színt vallott, és az október 3-án tartott első forduló második helyezettjével, José Serrával együtt mutatkozott egy hétfői választási gyűlésen – számolt be a hírről a Folha de Sao Paulo. Az argentin Clarín viszont arról tudósított, hogy az új protestáns vállalkozók az első forduló győztese, Dilma Rousseff mellé álltak. A Folha városi vetélytársa, az Estadao pedig arról írt, hogy Rio de Janeiróban az értelmiségiek és művészek népes tábora vett részt a Dilma-párti rendezvényen: köztük a világhírű építész, Óscar Niemeyer (a brazil főváros, Brazíliaváros vezető tervezője), illetve egy másik nagyágyú, a zenész, író és drámaíró Chico Buarque. Marina Silva, a harmadik helyen végző Zöld Párti (PV) jelölt lett a mérleg nyelve, és most mindkét állva maradt jelölt szeretné megszerezni mintegy húszmillió szavazóját. Silva a támogatási feltételek megtárgyalására 5-én fel is vette a kapcsolatot a kormányzó Munkáspárt (PT) vezetőjével, José Eduardo Dutréval, de mivel utóbbi ezt úgy értelmezte, hogy mással már nem is tárgyal, Silva másképp döntött. Közölte másnap, hogy csak 17-én hozza nyilvánosságra döntését, melyik jelöltre adják szavazatukat a környezetvédő párt szavazói október utolsó napján. De már akkor előrebocsátotta, hogy akár semlegességre is szólíthatja követőit. Így is tett, és 17-én vasárnap valóban nem biztatta egyik fél támogatására sem az első fordulóban rá szavazókat.

Avn.info.ve, Aporrea.org, Eluniversal.com, Globovision.com – Venezuela

Venezuela iráni nagykövetségétől szerzett értesülésekre hivatkozva azt jelentette az El Universal című lap, hogy az Iránban tartózkodó Hugo Chávez elnök és vendéglátója, Mahmud Ahmadinezsád közös tengeri vállalatot alapít, amely napi több mint félmillió hordó olajat szállítana Európába és Ázsiába. Egy előzetes memorandumban már megállapodtak a vállalat létrehozásáról, most a részletekről tárgyalnak. Ahmadinezsád felvetette Cháveznek, hogy fektessen be a világ leggazdagabb olajlelőhelyébe, a South Parsba, mert a nagy multinacionális cégek kivonultak onnan, amióta szankciókat léptettek életbe Irán ellen vitatott atomprogramja miatt. A venezuelai elnök még hétfő este érkezett Fehéroroszországból a teheráni Mehrabad repülőtérre, és kedden kezdte meg immár kilencedik tárgyalássorozatát iráni kollégájával. Chávez még Iránba érkezése előtt kijelentette az ukrán Interfax hírügynökségnek, hogy megveszi azokat az S-300-as föld-levegő légelhárító rakétákat, amelyeket Oroszország végül nem adott el Iránnak. Mint ismeretes, Dmitrij Medvegyev orosz államfő szeptember 22-én az ENSZ BT 1929-es számú határozata értelmében megtiltotta az említett rakéták eladását Iránnak. Az S-300-as rakéták ugyanis sokkal jobbak, mint a Venezuela és Irán által tavaly vett Tor-1-es légvédelmi rakétarendszer. Venezuela és Irán 2005 óta több mint 200 kétoldalú megállapodást kötött egymással, és kereskedelmi forgalmuk már meghaladta az ötmilliárd dollárt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.