„Artúr király” Katalónia új ura

A mérsékelt katalán nacionalisták nyerték a vasárnapi tartományi választásokat, ugyanúgy, ahogy 2003-ban és 2006-ban is, de ezúttal vállalták a kisebbségi kormányzást. Hét párt jutott be a 135 fős autonóm parlamentbe, köztük egy új alakulat is. A választások egyértelmű vesztese a szocialista párt, amely 1980 óta, az autonóm tartományi választások története során a legrosszabb eredményt érte el a mindössze 28 mandátummal.

2010. 11. 29. 7:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi autonóm szavazáson már nem először fordul elő, hogy kevesen élnek szavazati jogukkal: a végleges eredmények alapján viszonylag magas a részvételi arány: az 5 230 886 szavazásra jogosult polgárból 3 135 764 (59,95 százalék) élt demokratikus jogaival és adta le szavazatát valamelyik pártra. Tartózkodott 2 095 122 fő (40,05 százalék), és ezek a számok mindenképpen arra intik az összes pártot, hogy ideje elgondolkozniuk a visszatérő jelenség okain.

A hét pártból a kereszténydemokrata-liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió (CiU) kapta a legtöbb (62) mandátumot, ezzel mindössze hat képviselői hellyel maradt el az abszolút többségtől a 135 fős autonóm törvényhozásban. Az ABC a mondabeli brit király nevének azonosságát kihasználva egyenesen Artúr királyként emlegette a győztes párt vezetőjét. Artur Mas ugyanis „udvarával” együtt türelmesen, ellenzékben várta hét évig, hogy elegendő mandátumot szerezzen a kormányváltáshoz. A szocialisták (PSC) végeztek a második helyen (28), a katalán Néppárt (PPC) pedig története legjobb eredményével a harmadik (18) lett, a többi négy párt osztozott a maradék 27 mandátumon. Közülük a Katalán Szolidaritás a Függetlenségért (SI) nevű új és baloldali radikális párt okozta a legnagyobb meglepetést, mert alapítása után négy hónappal jutott be a parlamentbe. A párt elnöke egyébként a Barcelona csapatának volt elnöke, Joan Laporta, aki nyíltan függetlenségi programmal indult.

A választásoknak egyértelműen a szocialisták a legnagyobb vesztesei, élükön a tartományelnökkel, Josep Montillával, aki egyszerűen nem tudta megmozgatni szavazótáborát. Pedig a kampány előtt nacionalista hangot is megütött, és előre közölte, hogy győzelme esetén nemcsak nem jelölteti magát a szocialisták következő tisztújításán, hanem a következő tartományi választásokon sem indul. Ezzel vége a 2003-ban megalakult hárompárti baloldali koalíciónak, amely négy éve, az új statútum elfogadása után még egyszer meg tudta újítani a koalíciót, de katasztrofálisra sikeredett második ciklusuk.

(lavanguardia.es, elperiodico.com, avui.cat, elpais.es, abc.es, elmundo.es – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.