Az ETA már 2004-ben tudta, mit csinál 2012-ig

A spanyolországi és baszk lapok kiemelt helyen tárgyalták az egyik ETA-vezetés Párizsban zajló perének egyik napját: az ETA vezetése már 2004-ben tudta, hogy mit fog vagy akar csinálni egészen 2012-ig. Portugáliában megfordult az eddig egyirányú folyamat: a pénzügyi válság ellenére már nem az offshore cégekbe áramlik a pénz, hanem fordítva, visszakerül Portugáliába.

2010. 11. 25. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

deia.com, diariovasco.com, elpais.es, elmundo.es, abc.es, lavanguardia.es stb. – Spanyolország





A francia rendőrség egyik tagja a szerdai tárgyalási napon elmondta, hogy María Soledad Iparragirre, vagyis Anboto és Mikel Albisu, fedőnevén Mikel Antza külön naptárt vezetett a baszk fegyveres szervezet teendőiről és célpontjairól egészen 2012-ig. A francia és a spanyol hatóságok még 2004 októberében fogták el a spanyol és a baszk hatóságok szerint egyre gyengülő Baszkföld és Szabadság nevű szakadár szervezet teljes vezetését. Az Atlanti-Pireneusok megyében fekvő Salies-de-Béarnban elfogott két vezető házában óriási mennyiségű iratot és információt találtak, amelyekből a francia hatóságok eddig semmit sem hoztak nyilvánosságra. Dmitri Zoulas példának hozta föl a merényletek időzítését, hogyan hozzák ki a börtönből a politikai foglyokat, hogyan érik el politikai céljaikat, például Baszkföld függetlenségét, a politikai szervezetek törvényesítését vagy a kormánnyal folytatandó tárgyalásokat. A rendőrfelügyelő nem árulta el, hogy melyik célhoz milyen időpont tartozott. A 2004. októberi helyzet szerint az ETA bevételei 95 százalékban az úgynevezett forradalmi adókból származott, amelyet a tehetős baszk vállalkozókra vetnek ki évtizedek óta. A héten a Confebask, a baszk vállalkozók szervezete ismét jelezte, hogy újabb zsaroló leveleket kaptak tagjai az ETA-tól. Az ETA szeptember 5-én hirdetett egyoldalú fegyverszünetet, amelytől azt várja, hogy az autonóm baszk és a központi madridi kormány nemzetközi részvétellel kezd tárgyalásokat vele.



dn.sapo.-pt – Portugália



A szocialista kormányhoz közeli lap címoldalon szereplő híre kellemes meglepetés a rendkívül eladósodott portugál vezetésnek. A november harmadikán heves viták után elfogadott költségvetés egy éven belül már a harmadik megszorító csomag. Ennek következtében a bérből és fizetésből élőkön, illetve az állami segélyekre szorulókon csattan az ostor, mert jövőre tőlük vonják el a legtöbb pénzt. Szerdán ezért sztrájkolt szinte az egész közszféra, köztük olyan új szereplők, mint a banki alkalmazottak és az orvosok. A tehetősebb polgárok a romló pénzügyi helyzet, az emelkedő adók, és a korrupció láttán évek óta úgy döntöttek, hogy biztosabb helyre menekítik és ott fialtatják tovább pénzüket. A Diário de Notícias viszont a sztrájk utáni napon több mint meglepő hírről számolt be: megindult a kimenekített pénz visszaáramlása az offshore-cégekből. Az is jó hír, hogy stabilizálódott a tíz évre szóló portugál államkötvények kamata, igaz, 7 százalékon, míg az íreké és spanyoloké pedig emelkedett. Az államcsőd elkerüléséhez hozzájárult Vítor Constáncio, az EKB portugál alelnöke is, aki megismételte az EB első állandó elnöke, a belga Herman van Rompuy tegnapi kijelentését: nincs összefüggés az ír kormány megsegítése és a luzitán kormány jelenlegi helyzete között az általános sztrájk és az állampapírok helyzete ellenére sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.