„Spanyolország az euró túsza”

A 2008-as közgazdasági Nobel-díjas Paul Krugman Spanyolországnak vázolta nem lelkesítő kilátásait. Szerinte Írország, Görögország és Portugália csak falatka (étvágygerjesztő) a piacoknak, a főfogás igazából Spanyolország.

2010. 11. 29. 20:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Krugman szerint a spanyol gazdaságtörténet bizonyos szempontból hasonló az Egyesült Államokéhoz, mert az Ibériai-félszigeten is ugyanúgy kialakult az ingatlanbuborék, amely a magánszektor jelentős mértékű eladósodását idézte elő. Akárcsak az Egyesült Államok költségvetése, a spanyol büdzsé hiánya is meglódult, de Krugman szerint nagy különbség, hogy az Egyesült Államoktól eltérően a spanyol államnak most gondjai akadnak a külső adósság rendezésével. Nem talál jó és gyors megoldást a spanyoloknak, mert nem túl biztatóak a következő évek gazdasági kilátásai még akkor sem, ha az euró belső leértékelésének eszközéhez folyamodik.

Sajnálja, hogy a spanyolok 1999-ben olyan lelkesen csatlakoztak a közös uniós fizetőeszköz, az euró bevezetéséhez, mert ez az elhamarkodott döntésük megbosszulta magát. Jobban tették volna, ha nem lépnek be, mert amíg tartott az országban az euró iránti nagy lelkesedés, a bérek és az árak gyorsabban nőttek a félsziget nagyobbik országában, mint az EU többi tagállamában. Ennek következtében nőtt a kereskedelmi hiány, és amikor kipukkant előbb a jelzáloghitel-, majd az ingatlanbuborék, a spanyol ipar versenyképtelen lett a többi tagállamhoz képest. Ezért ő javasolja most a spanyol kormánynak a belső leértékelést, vagyis hogy csökkentse az árakat és a béreket is, amíg költségei ismét összhangba nem kerülnek szomszédjainak ár- és bérszintjével.

(elpais.es – Spanyolország, nyt.com – Egyesült Államok)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.