Kiket fenyeget az államcsőd réme?

Az argentin sajtóban vezető helyet kapott szenteste napján Bill Clinton volt vezető közgazdászának látogatása. A portugál Expresso hetilap áttekintette az úgynevezett „tízes államcsődklub” egy évét, és azt, hogy melyik állam mennyi idő alatt került fel erre a listára.

2010. 12. 25. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clarin.com.ar, Lanacion.com.ar, Perfil.com, Pagina.com.ar, Telam.com.ar stb. – Argentína

Cristina Fernández de Kirchner államfő csütörtökön fogadta hivatalában a 2001-es év közgazdasági Nobel-díjasát, Joseph Stiglitzet. A több mint félórás találkozó után csak annyit közöltek röviden, hogy „áttekintették a világgazdaság jelenlegi helyzetét, és aggodalmukat fejezték ki a természeti erőforrások helyzete miatt”. Héctor Timerman külügyminiszter annyit elárult a megbeszélés tartalmáról, hogy „nem szabad mindig ugyanazt a mércét alkalmazni” az Egyesült Államok és Ruanda esetében, „amikor például a munkanélküliség elleni küzdelemről beszélnek”. Maga Stiglitz csak annyit nyilatkozott, hogy Európa nagyon kényes helyzetbe került, mert gazdasága az euró helyzetétől függ, ezért sokba fog kerülni neki a talpra állás.

Expresso.clix.pt – Portugália

A portugál hetilap a Moody’s minapi leminősítése után röviden áttekintette azt a folyamatot, ahogy a hitelminősítő ügynökség január közepe óta következetesen azt a képet állította be a pénzpiacoknak, hogy Izland és Görögország segítségkérése után az Ibériai-félsziget kisebbik országa következik. Portugália egy éve a londoni székhelyű CMA Datavision adatszolgáltató ügynökségének nyolcvanas listáján még csak a 41. helyen állt, de tavasz vége óta szinte folyamatosan az úgynevezett „tízes csődklub” egyik oszlopos tagja, és napjainkban már a negyedik helyen áll. Portugálián kívül viszont nagy meglepetésnek tartja a lista két új résztvevőjét, Spanyolországot és Belgiumot. A spanyol állam a 34. helyről 12 hónap alatt bearaszolt a nyolcadik helyre, de Belgium valósággal katapultált, mert a világ tíz legbiztonságosabb államának egyike hat hónap alatt ezen a listán találta magát. Előbbi ország 7,7 százalékról 26,8 százalékosra növelte az államcsőd kockázatát, Belgium pedig 3,8 százalékos kockázatról már 17,6 pontos kockázatot tud maga mögött. A listát továbbra is Görögország vezeti 58,7 százalékkal, Írország a harmadik (41,9), a negyedik Portugália (35,8), a nyolcadik pedig Spanyolország (26,82).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.