Puccsellenes záradékot fogadtak el

A spanyol El País és a brazil Folha de Sao Paulo is a WikiLeaks brazil táviratainak egyik visszatérő témájával, a 36 brazil vadászgép tenderének viszontagságaival foglalkozott. Az argentin sajtó és a mexikói El Universal többek között a demokratikus záradékot emelte ki az argentínai Mar del Platában véget érő huszadik ibér-amerikai csúcstalálkozóból.

2010. 12. 05. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elpais.es – Spanyolország, Folha.uol.com.br – Brazília

Brazília több mint két éve húzódó vadászgéptenderében az Egyesült Államok előző brazíliavárosi nagykövete többször is kifejezte aggodalmát külügyminisztériumának. Clifford Sobel ugyanis nem örült a baloldali brazil elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva, és francia kollégája, Nicolas Sarkozy közötti úgynevezett „idillnek”. Sobel szerint Lula „hatalmas akadályt” jelent az évszázad üzlete előtt, írta egyik idei táviratában is. A brazil Folha, amely szintén hozzájutott a WikiLeaks titkos irataihoz, számos titkos iratot tett közzé vasárnapi számában, amelyekben arról számol be, hogy a brazil légierő egyik főtisztje, Juiniti Saito ezredes tavaly júliusban titkos találkozót kért a nagykövettől. Ennek során a főtiszt nyomatékosan kifejezte, hogy a fegyvernem az amerikai gyártmányú F-18-as vadászgépeket akarja. Az elnöki palotában 2009. szeptember eleje óta viszont a francia Dassault gyártmányú Rafale típus mellett tették le a voksukat, és az Egyesült Államok párizsi nagykövete szerint a francia kormány már győztesnek érezte magát. Ennek ellenére tavaly óta már többször elhalasztották a 36 vadászgép cseréjéről meghozandó végleges döntést, az egyik utolsó időpont az októberi elnökválasztások előtt járt le.

Clarin.com.ar, Pagina12.com.ar, Perfil.com stb. – Argentína, Eluniversal.com.mx – Mexikó

Az argentin sajtó a szombaton véget érő huszadik ibér-amerikai csúcstalálkozóval foglalkozott, amelynek zárónyilatkozata külön reagált a WikiLeaks nyilvánosságra hozott titkos irataira. Az úgynevezett demokratikus záradék határozottan elítélte a demokratikusan megválasztott térségi kormányok megdöntésére irányuló kísérleteket. A Mar del Plata-i tanácskozáson így utaltak a tavaly sikeres júniusi hatalomátvételre Hondurasban és az idén szeptember végén sikertelen ecuadori puccsra. Ennek ellenére a résztvevők nem ítélték el Washingtont a WikiLeaks kiszivárogtatásaiért. A találkozón szóba került a Dél-Amerikai Nemzetek Uniójának október végén a néhai argentin elnök, Néstor Kirchner halálával megürülő főtitkári poszt betöltése is. A felek azonban most sem jutottak dűlőre, mert a leköszönő brazil elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva határozott nemet mondott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.