500 milliárd víziközmű-fejlesztésre

Magyarország a mostani uniós költségvetési időszakra – azaz 2007–2013 között – mintegy 500 milliárd forint forrást kapott a vízi közművek, elsősorban a csatornahálózat kiépítésének finanszírozására az uniótól – mondta az MTI-nek Kovács Károly, a Magyar Szennyvíztechnikai Szövetség (Maszesz) alelnöke és az Európai Vízügyi Szövetség elnökségi tagja szerdán Budapesten.

MNO
2011. 04. 06. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakember A közép-kelet-európai régió vízi közműveinek fejlesztése és fenntartása az EU támogatásával című konferencián beszélt az MTI-nek. A tanácskozáson a térség országai, Bulgária Románia, Szlovákia, Horvátország továbbá Ausztria, Németország, valamint Csehország szakemberei vettek részt, és vitatták meg a témával kapcsolatos aktuális kérdéseket.

Kovács Károly beszélt arról, hogy Magyarországon a rendelkezésre álló forrás mintegy húsz százalékát használták fel eddig. A fejlesztési projektek száma 450-500-ra tehető, amelyeknek legkésőbb 2015 végéig be kell fejeződniük. Magyarországon a csatornázottság mértéke mintegy 70, a vezetékes ivóvízzel ellátottság pedig mintegy 97 százalékos.

A víziközmű-beruházások megvalósításához 80-85 százalékos támogatást vehetnek igénybe a fejlesztők – elsősorban az önkormányzatok. A fejlesztések eredményeként várhatóan 2015 végére Magyarországon a csatornázottság mértéke eléri majd a 85-90 százalékot. Ebbe beleértendő a biológiai szennyvíztisztítás is.

Tízszázalékos eltérés

A szakember jelezte, hogy a csatornázottság mértéke és a csatornával ellátott lakások aránya között jelenleg mintegy tízszázalékos eltérés tapasztalható. Ez annak tudható be – közölte –, hogy sok településen az emberek egy része annak ellenére, hogy megvolna a lehetősége, nem köti rá lakását a csatornahálózatra, mivel drágállja.

Kovács Károly szerint akkor lehet gazdaságosan működtetni egy csatornahálózatot, ha a beépítettség nem túl ritka, mivel a ritkán lakott településrészeken általában nem mindig kifizetődő a csatornahálózat kiépítése. A szakember szerint akkor rentábilis a csatornahálózatra csatlakozás költsége, ha háztartásonként átlagosan egymillió forintból megoldható. Most azonban vannak Magyarországon olyan települések, ahol háztartásonként akár az 1,5-2,0 millió forintot is eléri.

A Maszesz alelnöke beszélt arról is, hogy az elmúlt években jelentősen visszaesett Magyarországon a vízfogyasztás, ami szintén drágítja a vízi közművek működtetését. Ennek az az oka, hogy ugyanazt a szolgáltató rendszert tartják fenn a vízi közműveket működtető társaságok, mint korábban. Ugyanakkor van olyan település, ahol a korábbi fejenkénti, napi 200 literes fogyasztás 100 literre esett vissza. Így a díjak jelentős mértékben emelkedtek, esetenként megduplázódtak. Ezért a szolgáltatók költségeiben jelentős mértékű az eltérés. A legolcsóbban és a legdrágábban szolgáltatók költsége között akár hússzoros különbség is lehet.

Nagy a hálózati veszteség

Kovács Károly elmondása szerint Magyarországon nagyon sok szolgáltató működteti a víz- és csatornaszolgáltatást, számuk mintegy négyszáz. Közülük háromszáz szolgáltatóra a szolgáltatásnak kevesebb mint öt százaléka jut. Problémának mondta a szakértő azt is, hogy a vízhálózat jelentős mértékben elöregedett, 30-40 éves. Ezért a hálózati veszteség átlagosan húszszázalékos, de van olyan település, ahol a veszteség mértéke 40-50 százalékot is kitesz.

Magyarországon jelenleg mintegy 40-50 ezer kilométer a csatornahálózat hossza, míg a vízhálózaté százezer kilométerre rúg. A tanácskozásról készített sajtóközlemény szerint Kling István vízügyekért felelős helyettes államtitkár a konferencián ismertette, hogy a víziközműtörvény-tervezetet várhatóan még ebben a hónapban véglegesítik, ezt követően kerül a nyilvánosság, valamint az Országgyűlés elé.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.