A budapesti katinyi emlékmű győzelem a hazugság felett + Videó + Képriport

A katinyi (Katyn) mártírok budapesti emlékműve az igazság bizonyítéka, győzelem a hazugság felett – jelentette ki Bronislaw Komorowski lengyel államfő pénteken, a képzőművészeti alkotás avatásán.• Államfői csúcstalálkozó színhelye lesz a magyar főváros

MNO
2011. 04. 08. 10:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a hírTV összeállítását!


Bronislaw Komorowski úgy fogalmazott, a katinyi szörnyűség csak egyike a kommunista hatalom által elkövetett szörnyűségeknek, mint mondta, éveken keresztül hallgatni kellett a katinyi igazságról.

Schmitt Pál köztársasági elnök arról beszélt, a 71 évvel ezelőtti tragédia egyetlen szóban összpontosul: Katiny. Elmondta, az 1940-es mészárlás egyik magyar áldozata, Korompay Emanuel a Varsói Egyetem magyar lektora volt, aki megtestesítette a lengyel–magyar barátságot. A magyar köztársasági elnök hangsúlyozta: a krisztusi tanítás szerint a legnagyobb szeretete annak van, aki az életét adja barátaiért. Lengyelek és magyarok számtalanszor adták az életüket egymásért – tette hozzá. „Mi tudjuk, hogy mi történt ott, az erdőben, mi megértjük, hogy mit kellett, s kell ma is hordoznia Lengyelországnak” – hangsúlyozta. Ez az emlékmű, amely a főváros és a kerület közös akaratából végre megszülethetett, most már örökre idehozza a múltat – tette hozzá.

Tarlós István (Fidesz–KDNP), Budapest főpolgármestere azt mondta, az újkor egyik legcsúnyább történelemhamisítása történt, mikor a szovjet kormány a szörnyű bűn elkövetésével a németeket vádolta. Az emlékmű, Széri-Varga Géza és Széri-Varga Zoltán alkotásának avatásán jelen volt Roman Kowalski lengyel nagykövet, valamint több magyar kormánypárti és ellenzéki képviselő is.

A nyugat-oroszországi Szmolenszkhez közeli Katinyban, valamint két másik helyen (Harkov mellett és Mednojében) a szovjet belügyesek csaknem 22 ezer lengyel tisztet, tartalékos tisztet, földbirtokost, tisztviselőt, a lengyel polgári elit sok képviselőjét ölték meg 1940-ben. A szovjet vezetés évtizedekig tagadta, hogy a Szovjetuniónak része volt a tömeggyilkosságban, és a német csapatokat tette felelőssé. Csak 1990-ben, a szovjetunióbeli „glasznoszty” idején ismerte be Mihail Gorbacsov, hogy személyesen Joszif Sztálin adott parancsot a tömeggyilkosságra. Az orosz parlament alsóháza, a duma tavaly novemberben határozatot fogadott el, amely szerint a katyni mészárlást Sztálin személyesen rendelte el. A határozatot úgy tekintették, hogy orosz részről először ismerték el a szovjet rendszer felelősségét az ügyben. Moszkva időközben a katyni vérengzéssel kapcsolatban nagy mennyiségű iratot adott át Varsónak.

Tavaly április 10-én Szmolenszk mellett lezuhant az a repülőgép, amelynek fedélzetén Lech Kaczynski lengyel államfő és kísérete magánlátogatás keretében a Katynban lemészárolt áldozatok emlékére rendezett megemlékezésre tartott. A katasztrófában a lengyel elnökkel együtt 96 ember halt meg, közöttük a lengyel politikai és katonai vezetés több képviselője.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.