A palesztinokért küzdött, mégis megölték

Megölték a Gázai övezetben csütörtökön elrabolt olasz békeaktivistát. Élettelen testét az éjjel találták meg Gáza egyik elhagyatott házában a palesztin biztonsági erők.

MNO
2011. 04. 15. 6:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 36 éves Vittorio Arrigoni a palesztinbarát Nemzetközi Szolidaritási Mozgalom (ISM) aktivistájaként már egy ideje a Gázai övezetben élt. Az író, újságíró Arrigonit egy szalafista csoport rabolta el, s azt követelte, hogy a Gázai övezetet kormányzó Hamász mozgalom engedje szabadon két, a múlt hónapban letartóztatott vezetőjét 30 órán belül, azaz péntek estig.

A Hamász-kormány elítélte Arrigoni meggyilkolását, és azt ígérte, hogy hajtóvadászatot indít a tettesek után. Eddig két gyanúsítottat fogtak el, többek után pedig kutatnak. A Hamász biztonsági szolgálatánál általános riadót rendeltek el, miután kiderült, hogy elrabolták az olasz állampolgárt.

A nyomozás során gyorsan eljutottak az elkövető csoport egyik tagjához, aki feladta társait és megmutatta a helyet, ahol az olasz őrizték. Az igazságügyi orvosszakértő megállapította, hogy megtalálása előtt több órával megfojtották a férfit.

Az ISM egyaránt tevékenykedik Ciszjordániában és a Gázai övezetben, és fő törekvése annak megakadályozása, hogy az izraeli hadsereg akciókat hajtson végre a két térségben. Vittorio Arrigoni több mint két éve rendszeresen fölkereste a Gázai övezetet.

A Gázai övezetben legalább öt szalafista csoport (Dzsajs al-Iszlám, Dzsund Anszár Allah, Tauhíd va Dzsihád, Dzsajs al-Umma és Anszár asz-Szunna) működik, s több száz tagjuk van. Legismertebb közülük a Dzsajs al-Iszlám, vagyis az Iszlám Hadserege, amely 2007-ben 114 napig tartotta fogságban Alan Johnstont, a BBC újságíróját, mielőtt elengedte volna.

Az eredeti iszlám gyakorlatához való visszatérését hirdető szalafista csoportok azzal vádolják a Hamászt, hogy gyengeséget tanúsít Izraellel szemben. Egykor harcos társak voltak, de mióta a Hamász hatalomra jutott, a szalafisták folyamatosan távolodtak, mert szerintük a Hamász nem ment elég messze az iszlám törvénykezés meghonosításában.

Az olasz külügyminisztérium együttérzéséről biztosította az áldozat családját, és „a barbár gyilkosság fölötti mélységes iszonyatának” adott hangot. Róma a legszigorúbban elítélte „az emberi élet értéke iránt közömbös szélsőségesek által elkövetett hitvány és őrült erőszakcselekményt”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.