Az új alkotmánytervezet a közös európai értékeken alapszik

Pénteken a magyar alkotmánytervezetről Guy Verhofstadt liberális frakcióvezetőnek kiadott közleménye elfogult, téves információkon alapszik és súlyos csúsztatásokat tartalmaz. A magyar alkotmánytervezet alapjogi katalógusa az Európai Unió Alapjogi Chartájára épül, ugyanakkor egyes jogok még a Chartában előírtaknál is erősebb védelemben részesülnek – áll a Magyar Néppárti Képviselőcsoport pénteki  sajtóközleményében.

MNO
2011. 04. 15. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezet választ ad a XXI. századi kihívásokra és iránymutató szabályokat tartalmaz a környezetvédelem, a kisebbségi jogok valamint az állami eladósodottság féken tartása terén. A magyar alkotmánytervezet a közös európai hagyományokon és értékeken, az emberi méltóság és szabadságjogok tiszteletén, a demokrácia és jogállamiság elvein alapul. A tervezet egy európai elkötelezettségű dokumentum, mely beépítette a Lisszaboni Szerződés vívmányait és kiáll az európai integráció és az európai egység megteremtése mellett – olvasható a közleményben.

Az új magyar alaptörvény felváltja a jelenlegi, még a sztálinista kommunizmus alatt 1949-ben született oktrojált alkotmányt. A tervezet alapjogi katalógusa az Európai Unió Alapjogi Chartájára épül, ugyanakkor egyes jogok még a Chartában előírtaknál is erősebb védelemben részesülnek. A tervezet az alapjogokat a jelenlegi alkotmánnyal szemben a dokumentum elején sorolja fel. A vádakkal szemben nem tiltja be az abortuszt és nem szít irredentizmust. A tervezet rögzíti a hatalmi ágak elválasztásának elvét.

Az új alkotmány irányadó rendelkezéseket tartalmaz a gazdasági alkotmányozás terén, s a jövő nemzedékekért való felelősség és a fenntartható fejődés szempontjaira különös hangsúlyt fektet. Az alkotmánytervezet korlátot szab az állami eladósodottság mértékének, valamint megteremti a garanciális feltételeit annak, hogy a mindenkori kormányzat ne léphessen át bizonyos eladósodottsági kritériumokat – írja a közlemény.

Guy Verhofstadtnak az Alkotmánybíróság jogkörével kapcsolatos észrevételei a kettős mérce alkalmazásának nyílt megnyilvánulása. A jelenlegi liberális frakcióvezető ugyanis hosszú évekig egy olyan ország miniszterelnöke volt, ahol az alkotmánybíróságként működő szerv jogkörei lényegesen szűkebbek, mint akár a régi, akár az új magyar alkotmány szerint a magyar Alkotmánybíróságé. Belgiumban nincs sem kisebbségi, sem a jövő nemzedékekért felelős ombudsman, míg Magyarországon ezen területek jogvédelmét továbbra is ellátja majd a két ombudsman-helyettes. Guy Verhofstadtnak tehát előbb saját portája előtt kellene sepregetnie – jegyzi meg a közlemény.

Az új magyar alkotmány megalkotása már 20 éve napirenden van Magyarországon, a tervezet előkészítését pedig széleskörű társadalmi konzultáció előzte meg. A magyar polgárok a tavalyi országgyűlési választásokon a szocialista-liberális erőkre megsemmisítő vereséget mérve utasították el azok korrupt és szélsőséges politikáját, a jelenlegi kormánypártoknak pedig felhatalmazást adtak az alkotmányozásra és Magyarország megújítására.

Új alkotmány elfogadása – mint ahogy azt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság is leszögezte a múlt héten Strasbourgban – a nemzeti szuverenitás része, abban az adott ország állampolgárai illetékesek. A kommunista diktatúra elnyomása alatt, Magyarország demokratikus átalakulásáért folytatott küzdelem során született politikai erőként hiszünk a demokráciában és tiszteljük a vélemények szabadságát. Guy Verhofstadt mai közleményében megfogalmazott rágalmakat, kioktatást azonban a leghatározottabban visszautasítjuk – áll a sajtóközleményben.

(MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.