Duna-stratégia: a megvalósítás előkészítése következik

A Duna-régió stratégiájának elfogadásával lezárult egy szakasz, a megvalósítás előkészítése következik – hangsúlyozta Barsiné Pataky Etelka kormánybiztos csütörtökön háttérbeszélgetésen Budapesten.

MNO
2011. 04. 14. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió Duna-stratégiáját a tagországok külügyminiszterei szerdán Luxembourgban fogadták el a magyar elnökség irányításával, az általános ügyek tanácsának döntését június 24-én az Európai Tanács megerősíti, és ezzel a dokumentum magas rangra emelkedik. Magyarország az előkészítéssel segíti elő azt, hogy a lengyel elnökség alatt már a projektek megvalósításán lehessen dolgozni – jelentette ki a kormánybiztos.

A megvalósítás előkészítésével kapcsolatban Barsiné Pataky Etelka elmondta, hogy még a magyar elnökség alatt a koordinátorok által létrehozott munkacsoportok összegyűjtik a területükön futó projekteket, illetve megkezdődik a 2013-ig elindítható zászlóshajó projektek kijelölése. Május 8–9–10-én Gödöllőn koordinátori találkozót szerveznek a Duna-stratégia konferencia keretében, amelyre a nemzeti kapcsolattartók és a prioritási területek felelősein kívül meghívást kapnak a Balti-tengeri stratégiában érintettek, az Európai Beruházási Bank képviselői is, június közepén pedig a finanszírozást tekintik át – közölte a Barsiné Pataky Etelka.

A kormánybiztos rámutatott arra, hogy a térségben 2013-ig rendelkezésre álló és 2015-ig felhasználható uniós fejlesztési forrásokat és egyéb közösségi kereteket erre a célra is fel lehet használni, a stratégia mentén együttműködve jobb koordinálás valósítható meg. Magyarország arra törekszik, hogy a Duna makrorégiós együttműködésbe harmadik országok is bekapcsolódhassanak – hangsúlyozta a kormánybiztos.

Kitért arra, hogy Magyarország a Duna-stratégiában Csehországgal az energia, Szlovákiával a vízminőség, Romániával az árvíz témakörében lát el koordinátori szerepet. Kérdésre válaszolva Barsiné Pataky Etelka elmondta, hogy a magyar zászlóshajó projekteket most készítik elő, ezek között lehet a típustervekre épülő panelfelújítási program, a geotermikus energia elterjesztése, a Duna hordalékszállítása problémájának kutatása, a Duna menti turizmus kiépítése, valamint a Duna menti városok kamarái által szorgalmazott témák: a duális szakképzés és a kis- és középvállalatok összekapcsolása. Barsiné Pataky Etelka kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a Duna-stratégiában nem készítenek elő vízlépcső-, vízierőmű-építést.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.