A főtitkár megismételte korábbi kijelentését, amely szerint Magyarország jó irányban halad a megnevezett reformintézkedésekkel. „Erősen támogatjuk a Széll Kálmán-tervet” – fogalmazott Gurría. Az OECD főtitkára elmondta: a tervek összhangban vannak az OECD javaslataival, és most azt várják, hogy a kormány milyen lépéseket tervez megvalósításukra. A végrehajtás éppen olyan fontos, mint a terv, bár kétségtelen, hogy a jó terv sokat segít – tette hozzá.
Az OECD vezetője szerint a Széll Kálmán-terv helyesen közelíti meg a költségvetési egyenleg, a munkaerőpiac nehézségeit, illetve egyszerre teszi rugalmasabbá a munkaerőpiacot, miközben tovább tartja ott a dolgozókat és nehezebbé teszi az idő előtti elhagyását. Magyarországnak a fenntartható gazdasági növekedés eléréséhez munkahelyeket kell teremtenie, különösen a fiatalabb korosztály számára. Növelni kell továbbá a versenyképességet és a termelékenységet: az országnak a termelőágazatoktól a szolgáltatások felé kell elmozdulnia, mivel a magyar emberek képzettek. Ezt ki lehet használni – fogalmazott Gurría.
Az államadósság csökkentése is elengedhetetlen: „annak érdekében, hogy kezelhetővé váljon a magyar államadósság, minden évben csökkennie kell” – figyelmeztetett. Mindezeket a lépéseket azonban a fenntartható növekedést szem előtt tartva kell meglépni. A növekedés munkahelyeket teremt, növeli a jövedelmeket és a beruházást, ami viszont önmaga is elősegíti a növekedést. Erről szól az OECD „Út a növekedéshez” kiadványa – tette hozzá. Az OECD csütörtökön hozta nyilvánosságra tanulmányát, amelyben a szervezet a strukturális reformok gazdasági növekedést elősegítő hatásai mellett érvel. A tanulmány szerint a válság hatására elindított költségvetési gazdaságélénkítésről a kormányzatok – a növekvő államadósság miatt – egyre inkább önfenntartó fejlődési pályára igyekeznek áttérni.
A hangsúly az olyan intézkedésekre kerülhet, amelyek elősegítik a rövid távú gazdasági növekedést és amelyek az inaktív lakosságot és a munkanélkülieket visszavezetik a munkaerőpiacra. A szervezet számításai szerint az adó-, oktatási és egészségügyi ellátórendszerek hatékonyságának növelése rövid távon is enyhíthet a költségvetési hiányokon. Az ilyen lépések akár harmadukkal is csökkenthetik a világban kialakult egyensúlytalanságokat – állapítja meg a gazdasági szervezet.
Az OECD főtitkára szerint a jelenlegi helyzet nagyon nehéz a gazdaságpolitikai döntéshozóknak. Egyszerre kell ügyelni a gazdasági válságból való kilábalásra, a költségvetési egyenlegre, a munkahelyteremtésre, az infláció elkerülésére. Ez olyan, mintha sok hímes tojást tartanánk a levegőben és vigyáznunk kell arra, hogy ne essen le egy sem – mondta Gurría. Elmondta: az eddigi gazdaságélénkítő intézkedések közül a költségvetési költekezést nem lehet tovább folytatni, de a monetáris oldalon továbbra is van hely némi rugalmasságra. Amit nem tehetünk meg, az az, hogy mindkettőt leállítjuk; akkor nem lesz kiút a válságból – tette hozzá.
Az eurózóna válságáról szólva Gurría kifejtette: az új euróövezeti mentőháló erősebbé, intézményi szempontból szilárdabbá és ellenállóbbá teheti a közös valuta térségét. Görögországról elmondta: azért volt kénytelen mentőcsomagért folyamodnia, mert nem hozta meg időben a megfelelő döntéseket strukturális reformjairól. Írországban alapvetően a szabályozószervek és a bankok szintjén merültek fel gondok, míg Portugáliának – annak ellenére, hogy lényegében mindent jól csinált – politikai okok miatt kellett az EU-hoz folyamodnia segítségért.
(MTI)

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül