Tíz évet kapott a jachtlopás értelmi szerzője

Letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta a Baranya Megyei Bíróság pénteken nem jogerősen azt a hat férfit és egy nőt, akik egy kilencvenmillió forint értékű luxusjacht eltulajdonításában és Hollandiából Magyarországra hozatalában működtek közre 2007-ben.

MNO
2011. 04. 08. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság Koltai Judit vezette büntetőtanácsa a vádlottakat – szerepüktől függően – lopás, közokirat-hamisítás, egyedi azonosítójel meghamisítása, orgazdaság, bűnpártolás, bódult állapotban való járművezetés, illetve kábítószerrel való visszaélés elkövetése miatt mondta ki bűnösnek.

A jachtlopás értelmi szerzője, Kárász Gyula vállalkozó tíz év börtönbüntetést kapott. Öt magyar és egy holland társára két év börtöntől nyolc évig terjedő fegyházbüntetést szabott ki a bíróság és különböző időtartamra eltiltotta őket a közügyek gyakorlásától. Kárász Gyula emellett ötmillió forint, a hetedrendű vádlott kétmillió forint pénzbüntetést is köteles fizetni. Az eljárás több mint négymillió forintos költségét a vádlottak közösen viselik.

A négy órán át tartó ítélethirdetésen elhangzott tényállás szerint a korábban másfél évtizeden át Németországban élő Kárász Gyula az 1990-es évek végén hazatért, majd szolárstúdió-hálózatot épített ki Magyarországon és külföldön. Jelentős vagyonra tett szert, de a 2000-es években anyagi gondjai lettek, a hetedrendű vádlottal szemben húszmillió forintos adósságot halmozott fel. Kárász Gyula úgy gondolta, hogy bevételeit hajók ellopásával és értékesítésével egészíti ki.

Kiterjedt hazai és külföldi üzleti ismeretségének is köszönhetően kapcsolatba került egy a nyomozók előtt rejtve maradt ukrán férfival, aki vállalta eltulajdonított hajók átvételét és eladását. A hajók feltérképezésében, hollandiai kapcsolatépítésben, a későbbi lopott jacht vezetésében a másodrendű vádlott, a holland férfi segített, míg a hamis iratok, az adásvételi szerződés, a vezetői engedély beszerzésére, a hajó nevének megváltoztatására, jelzéseinek meghamisítására, a jármű irányítására, működtetésére Kárász Gyula magyar ismerősei, alkalmazottai vállalkoztak.

A luxusjachtot 2007. augusztus 20. és 29. között lopták el egy a hollandiai Breda környéki tó kikötőjéből, majd azzal folyókon Németországon, Ausztrián és Szlovákián keresztül Magyarországra utaztak. Az ukrán férfi Budapesten akarta azt megmutatni a leendő vevőknek, de a vádlottaknak a hajót a Duna-deltáig, s lehet, hogy a Boszporuszig is el kellett volna vinniük. A jármű irányítása azonban nehézségekbe ütközött. A vádlottak a hajó több műszaki berendezését, köztük annak navigációját nem tudták kezelni. Útjuk során kétszer is zátonyra futottak, megrongálták a gumicsónakot, a motor túlhajtása miatt tönkretették annak turbóját.

A jachtlopás a Nemzeti Nyomozó Iroda tudomására jutott. Amikor a hajó az év szeptember 26-án belépésre jelentkezett a Dunán Komáromnál, a rendőrség feltartóztatta, hatfős személyzetét pedig őrizetbe vette. A gyanúsítottak egy társát az M7-es autópálya Pest megyei szakaszán fogták el, nála kábítószert találtak.

Az ítélethirdetés után az ügyész három nap gondolkodási időt kért, a vádlottak és védőik felmentésért, illetve enyhítésért fellebbeztek, így az ítélet nem jogerős; az ügy a Pécsi Ítélőtáblán folytatódik.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.