Ha megkérdezünk egy seregnyi gyermeket, mi lenne majd, ha nagy lesz, levegővétel nélkül mondanák sokan közülük: kukás. Van is létjogosultsága a „hulladékhegyen túl” tekintő gyermeki szemléletnek, főként ha közmegegyezés tárgya a tiszta környezet igénye. Mivel egy, már évtizedek óta rögzült szokásai között élő felnőtt nehezebben vált környezettudatos életmódra, az FKF az iskolásokhoz fordul.
– Hagyományteremtő céllal hirdetjük meg a szépírópályázatot általános és középiskolások számára, most először. Eddig mi, felnőttek alakítottuk környezetünket, igyekeztünk tönkretenni. Most a legkisebbeken a sor, hogy kijavítsák a hibáinkat – fogalmazta meg őszinte önkritikáját újságírók előtt kedden Klug Lajos, az FKF újdonsült vezérigazgatója.
Egész nyáron alkothatnak
A vállalat által szeptember 16-ig várt pályaművek alsósok esetében vers, mese vagy dalszöveg, felsősöknél ezeken kívül novella műfajúak lehetnek, a gimnazisták pedig epikus műfajokban is megmutathatják, mire képesek tollal papíron. Mankókat is adnak a munkához: egy kukás, egy hídmosó vagy egy utcaseprő története; egy hókotró kalandjai; a hulladéklerakás vagy -égetés kulisszatitkai; a köztisztaság jövője – a fantáziának határt csak a csillagos ég szabhat. Terjedelmének viszont a pályázat kiírója, öt A/4-es, gépelt vagy kézzel írt oldalban (beküldési cím: [email protected]; FKF PR Iroda, 1081 Budapest, Alföldi utca 7.).
A legjobb pályaműveket az FKF nyomtatásban adja ki, és egyéb értékes nyereményekkel is gazdagodnak a nyertesek. Az „egyik légy” tehát, a tiszta környezet megtartására való felhívás megvan...
Csukás: A gyerekek felfogják
Csukás István zsűrielnökként örömmel üdvözli a Budapest tisztaságáért felelős cég kezdeményezését: – A gyermekeket meg kell szólítani, ők pedig boldogan válaszolnak majd, mert bevonjuk őket „az életbe”. Ennek része az, hogy elmondjuk nekik, hogyan tegyék szebbé, tartsák tisztán a környezetüket. A gyerekek azonnal fel fogják fogni a dolgot – fejtette ki véleményét a pályázatról. Szerinte mindig tudatosítanunk kell, hogy a legkisebbek akkor fognak olvasni, ha könyvet kapnak a kezükbe, és aki olvas, annak megindul fejében a „képzeletmozi”. – Aki olvas, sokkal okosabb lesz majd, mint aki nem – vonta le a „másik léggyel”, az irodalom szeretetével kapcsolatos hasznot a Kossuth-díjas író.
Finy Petra meseírónő a zsűri tagjaként ehhez hozzátette, madarász-biológus férjével és a családdal egy szinte passzívházban él, gyermekei pedig akkor csodálkoznak, ha vendégségben egy helyre kell dobni valamennyi fajta hulladékot. Egy alkalommal iskolások közé hívták, hogy kedvet csináljon a szépirodalomhoz, s nem pont azzal a korosztállyal találkozott, amit előzetesen várt. A kiskamaszok unottan ültek a padban, így „elő kellett kerülnie” a Bóbita című vers Facebook-átiratának: „Bóbita bóbita lájkol…” Mint a meseírónő elmondta, az akkor megtapasztaltakból látszik, hogy a gyermekek igenis megszólíthatók.
Most az FKF próbálkozik ezzel, eredményhirdetés ősszel.

Akár öt év börtönt is kaphat Magyar Péter, ha beigazolódik a bennfentes kereskedés gyanúja