A több mint fél évezredes templom és rendház Pannonhalma után a második legnagyobb középkori eredetű egyházi épületegyüttes Magyarországon – mondta a szerzetes az uniós támogatással, 265 millió forintból folyó rekonstrukcióról tartott sajtótájékoztatón.
A kolostort, amelyet 1950-ben államosítottak, majd hosszú évtizedekig szociális otthonként működtettek, 1989-ben kapta vissza a ferences rend. Az épület külsőleg rendkívül rossz állapotban volt, ezért vált szükségessé a felújítása – tudatta a házfőnök. Az áprilisban indult és előreláthatólag késő őszig tartó munkák során megújul az épületegyüttes homlokzata, kijavítják a rendház kerítését, restaurálják az azt díszítő szobrokat, és szigetelést kapnak az épület csaknem egyméteres falai.
A megújuló épületben – amely továbbra is a szerzetesek lakóhelyéül szolgál majd – 2012 húsvétjára komplex kétszintes kiállítóhelyet alakítanak ki. Az új muzeális központ interaktív és élményben gazdag módon mutatja be a régió egyik legjelentősebb műemlékét; a ferencesek és a szerzetesi élet hagyományait.
A korábban a szerzetesek lakóhelyéül szolgáló cellákban kiállítások lesznek, ahol az érdeklődők megismerhetik az alsóvárosi ferencesek elmúlt évszázadok során végzett kulturális tevékenységét. A kolostorkertben gyümölcsöket, fűszereket, gyógynövényeket termesztenek, a látogatók elsajátíthatják ezek feldolgozását, használatát, és azt is megtanulhatják, miként kell megkötni a ferencesek derekára tekert kötélen, a kordán az engedelmességet, a szegénységet és a tisztaságot jelképező csomókat – mondta a házfőnök.
(MTI)
A magyarok szerint a migránsok helyett a családokat kell támogatni