A magyar elnökség elhivatottan küzd a járvány ellen

Mindent megtesz az Európai Unió magyar elnöksége az elkövetkező hetekben a németországi hasmenésjárvánnyal kapcsolatban a helyzet uniós szintű értékelése, a tanulságok levonása, a szükséges teendők meghatározása érdekében.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/789003" target="_blank"><strong>• Továbbra sem tudni, a csírák terjesztik-e a járványt</strong></a>

MNO
2011. 06. 06. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter szögezte le hétfőn Luxembourgban, miután az EU-tagországok egészségügyi miniszterei áttekintették a helyzetet. John Dalli egészségügyi EU-biztossal együtt hangoztatta: jelenleg arra kell koncentrálni, hogy a járványt mielőbb megállítsák. Ha szükséges, ebben minden EU-tagállam segítséget ad az érintett országoknak – tette hozzá.

„Egyszerre kell gyorsnak és megalapozottnak lenni”

A két illetékes egyetértett abban is, hogy elsőrendű feladat a fertőzések forrásának megnyugtató beazonosítása és azt követő megszüntetése. Réthelyi Miklós rámutatott: a forrás megnevezésében „egyszerre kell gyorsnak és megalapozottnak lenni”. „Igen nagy a felelősség, amint a téves első diagnózis európai és az Európai Unión kívüli hatásai bizonyítják” – fejtette ki. Az elnöklő magyar miniszter elmondta azt is: a luxemburgi ülés résztvevői együttérzésüket fejezték ki az elhunytak családtagjai felé, és szolidaritásukat is kifejezésre juttatták az érintett országokkal szemben.

Az ügy összetett

Mint Réthelyi Miklós beszámolt róla, valamennyien egyetértettek abban, hogy az ügy összetett: egyszerre kell szembenézni élelmiszer-biztonsági, közegészségügyi, járványügyi és piaci kihívásokkal. Úgy vélte, az általános következtetések megfogalmazásához akkor kell hozzáfogni, ha a járványt már kézben tartják. A keresendő tanulságok között említette, hogy jól működött-e az uniós járványfigyelmeztető és gyorsreagáló rendszer, volt-e olyan lépés, amelynél a helyzet kezelése során jobbat is tehettek volna, mit kell javítani a koordináció területén. A miniszter megerősítette, hogy az elnökség keddre rendkívüli mezőgazdasági miniszteri találkozót is összehívott az agrárpiaci és élelmiszer-biztonsági vetületek megvitatására. A két miniszteri tanácsi formáció között szoros együttműködésre van szükség – szögezte le.

Még mindig Hamburg környéke a járvány központja

Dalli a sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy a járvány központja még mindig Hamburg környéke. Mint mondta, a fertőzés más uniós tagállamokat is érint, de az ottani esetek mind németországi utazással vannak összefüggésben. A helyzet egyik pikantériája, hogy a tanácskozással egy időben jelentették be: annak helyszínén, Luxemburgban is azonosították az első esetet egy néhány hete Németországban járt hölgy esetében, aki mindazonáltal nincs életveszélyben.

John Dalli elmondta: jelenleg több mint 1600-ra rúg a bejelentett esetek száma, ebből közel 700-nál súlyos komplikációk léptek fel. Hangoztatta azt is, hogy az EU gyorsan működésbe hozta megfelelő hálózatait. Ezek segítségével maga is gyorsan jut információkhoz, és könnyebben osztja meg azokat a tagországok között. A máltai biztos kifejtette, hogy személyesen is folyamatos kapcsolatban van a német hatóságokkal.

A helyzetet szoros figyelemmel követi az uniós járványügyi központ is. A bizottság honlapján a lakosság is hasznos elővigyázatossági tanácsokat találhat – mondta Dalli, aki jelezte: az unió riasztási rendszerét illetően is le fogják vonni a megfelelő tanulságokat, és ha szükséges, javítanak az eljárásokon. A luxemburgi találkozón nem esett szó arról, hogyan lehet segíteni az uniós piacon a járvány miatt visszaesett zöldség- és gyümölcskeresleten, illetve miként kompenzálják a gazdákat a tévesnek bizonyult első feltételezések okozta veszteségek miatt. Erről a keddi agrárminiszteri ülésen lesz szó. Az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben elmondta, a rendelkezésére álló kereteken belül a testület javaslatokat tesz majd a lehetséges kompenzációs megoldásokra. Várakozásai szerint ezekről elvi szinten megállapodás is születhet a keddi megbeszélésen.

A spanyol gazdák kompenzációt szeretnének kapni

A luxemburgi egészségügyi találkozón a Németországot képviselő Annette Widmann-Mauz államtitkár védelmébe vette, ahogyan hazája kezelte a helyzetét, és leszögezte: elsődlegesen a lakosság egészségének védelmét tartották szem előtt. Leire Pajin Iraola spanyol egészségügyi miniszter országa szolidaritásáról biztosította a német betegeket, de megerősítette, hogy gazdáik kompenzációt szeretnének kapni azokért a károkért, amelyek amiatt érték őket, hogy a spanyol uborkát – mint később kiderült, alaptalanul – eleinte a járvány előidézőjeként említették német részről.

Alkalmazkodóképes és fenntartható rendszerek kellenek

Modern, alkalmazkodóképes és fenntartható egészségügyi rendszerek kiépítésére kell törekedniük az Európai Unió tagországainak – állapították meg a tagállamok egészségügyi miniszterei a témáról hétfőn, Luxembourgban tartott tanácskozásukat követően elfogadott közös következtetéseikben. Ezeket az ülés utáni sajtótájékoztatón ismertetve az elnöklő Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter emlékeztetett arra, hogy az EU magyar elnökségének vezető célkitűzése volt az előrelépés ezen a téren.

Mint mondta, a tagországok számos intézkedést tettek vagy terveznek bevezetni annak érdekében, hogy a szűkösen rendelkezésre álló anyagi erőforrások mellett megmaradjon az egészségügyi rendszerek fenntarthatósága. Az egyik lehetséges kitörési pontnak a miniszterek a költséghatékony gyógyszerfelhasználást tartják – mondta el Réthelyi Miklós. Ezen belül kiemelt hangsúlyt kapott a generikus termékek (másodlagos licencű gyógyszerek) alkalmazásának bővítése, illetve a gyógyszerkasszák növelésének ellenőrzés alatt tartása. Az egészségügyi rendszerek költséghatékonyságának javítására egyebek között a méretgazdaságosság révén, valamint számítógépes technológiák alkalmazásával látnak lehetőséget. Különös hangsúlyt kapott az is, hogy „az alapellátás megerősítése a kórházi ellátás alternatívájaként biztosíthatja az egészségügyi szolgáltatások nyújtását” – tette hozzá a miniszter. E témával kapcsolatban John Dalli, az Európai Bizottság egészségügyért is felelős tagja – az MTI kérdésére – azt hangsúlyozta, hogy az egészség a versenyképesség és a gazdasági fejlődés összetevője is. Az egészségügyi kiadásokat ezért nem szabad költségként, hanem a jövőben megtérülő befektetésként kezelni – fejtette ki.

A betegek biztonságának javítását kell elérni

Réthelyi Miklós kiemelte azokat a következtetéseket is, amelyeket a miniszterek a lelki egészség előmozdítása érdekében, az orvostechnikai eszközökkel kapcsolatos innováció ösztönzéséről, valamint a gyermekkori védőoltásokkal kapcsolatos teendőkről fogadtak el. A lelki (mentális) egészséggel kapcsolatban 2008 óta létező uniós paktum tevékenységének továbbvitelét, eredményeinek összegzését az elnökség kiemelt feladatának tekintette – hangoztatta. Fontosnak tartotta, hogy ez a terület kapjon nagyobb szerepet a tagállamok egészségügyi politikájában, és így annak előmozdítása érdekében hatékonyabban léphessenek fel. Az innovációt illetően Réthelyi Miklós azt emelte ki: az orvostechnikai eszközök ágazata olyan termékeket állít elő, amelyek hozzájárulnak a betegek, a fogyatékossággal élők és családjaik egészségének és életminőségének javításához. A mostani megállapítások közös célja a betegek biztonságának javítása, valamint az orvostechnikai eszközök versenyképes európai ágazatának megvalósítása – hangoztatta. Az ágazat jelentős munkáltató is, különösen a kis- és középvállalkozások körében – tette hozzá.

A magyar miniszter emlékeztetett arra is, hogy az elnökség szintén kiemelt figyelmet fordított a gyermekkori immunizációival kapcsolatos kihívásokra. Márciusban e témáról szakértői konferenciát is szerveztek. A miniszterek most egyebek között felkérték a brüsszeli bizottságot, hogy állapítsa meg azon adatok körét, amelyeket a jövőben egységesen fel kellene tüntetni a nemzeti oltási kártyákon, egészségügyi könyvekben. Ennek az lenne a célja, hogy a nemzeti oltási rendszerek jobban összehasonlíthatóvá váljanak, és könnyebb legyen az információcsere a nemzeti szolgáltatók között. Megállapították, hogy a magas szintű oltottság elérése és megőrzése, az időbeni oltások, a jó minőségű adatok, a védőoltással megelőzhető betegségek előfordulásának felügyelete alapvető az eddigi eredmények megőrzéséhez – mondta összefoglalójában Réthelyi Miklós. Külön figyelmet fordítottak a miniszterek a kanyaró elleni küzdelemre. Ez a megbetegedés ugyanis még mindig „jelentősebb számban” fordul elő az unióban.

A magyar elnökség munkája előrelépést eredményezett

Dalli a sajtótájékoztatón méltatta a magyar elnökség tevékenységét, amelynek köszönhetően – mint fogalmazott – az unióban számos egészségügyi témában sikerült előrelépést elérni. Mint mondta, az elnökség az egészségügyi politika minden stratégiai témájával foglalkozott, célja az volt, hogy hozzájáruljon az egészségi állapot javításához, illetve a lakosságot érő egészségügyi fenyegetések elhárításához. Az említetteken kívül fontosnak mondta a biztos azt az eszmecserét, amelyet a miniszterek az unióba növekvő számban érkező bevándorlókkal kapcsolatos egészségügyi kérdésekben folytattak. Elsősorban azt vizsgálták, hogyan tudja segíteni őket az unió – jelezte Dalli.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.