Az EU-elnökség után megkezdődik a magyar EUREKA-elnökség

Magyarország nevében Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságstratégiáért felelős államtitkára szerdán Jeruzsálemben ünnepélyes keretek között átvette az EUREKA együttműködési program elnöki tisztségét a következő egy évre – tette közzé csütörtökön a Kormány.hu.

MNO
2011. 06. 23. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk 2011. július 1-jén kezdi meg a kutatás-fejlesztési (K+F) projektek támogatására és koordinálására létrehozott – idén 25 éves – szervezet vezetését. Az EUREKA fennállásának 25. évfordulója alkalmából az izraeli elnökség szerdán gálarendezvényt szervezett Jeruzsálemben, amelynek keretében elfogadták az EUREKA 25. évfordulójára készült nyilatkozatot. Ezt követően az izraeli ipari, kereskedelmi és munkaügyi miniszter hivatalosan is átadta az elnökséget Magyarországnak.

Hazánk az ez év júliustól 2012. június végéig terjedő időszakban látja el az EUREKA együttműködés elnökségi feladatait. Az 1985-ben létrehozott EUREKA program célja Európa versenyképességének erősítése nemzetközi együttműködésben megvalósuló, piacközeli, K+F projektek támogatása és koordinálása révén.

Az elnökséget betöltő államnak meghatározó szerepe van az EUREKA stratégiájának, politikájának alakításában, egy éven keresztül ő biztosítja az EUREKA-hálózat képviseletét nemzetközi fórumokon, tárgyalásokon. Az EUREKA-projektek döntően vállalati részvétellel valósulnak meg, ezen belül is kiemelt figyelmet kap a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) bevonása a programokba.

Az EUREKA egyik prioritása a vállalati és tudományos szféra együttműködésének ösztönzése, a projektek megvalósításába a vállalatok partnereiként kutatóintézetek, egyetemek is bekapcsolódnak. Az EUREKA együttműködés tagja 27 EU-tagország, valamint Horvátország, Izland, Izrael, Monaco, Norvégia, Oroszország, San Marino, Svájc, Szerbia, Törökország és Ukrajna. Így összesen 39 ország és az Európai Bizottság vesz rész az együttműködésben. Magyarország 1992-ben, a térségből elsőként csatlakozott a programhoz.

A magyar EUREKA-elnökség fő prioritása az Európa 2020 stratégia céljainak megvalósítása érdekében az Innovációs Unió eszközei, az egységes piacot erősítő intézkedések és a kisvállakozói csomag innovációpolitikai elemeinek – például az új finanszírozási formák és a kereslet oldali elemek – erősítése és az ezek közötti összhang megteremtése. A magyar elnökség kiemelten fontosnak tartja a jobb üzleti környezet biztosítását is a kkv-k számára.

Jelenleg 16 magyar részvételű EUREKA-projekt van folyamatban. Ezek közül 6 magyar vezetésű, magyar vállalatok kezdeményezésén alapul. Az elmúlt közel 20 év során több mint 70 olyan EUREKA-projekt zárult le sikeresen, amelyben magyar vállalatok, egyetemek, kutatóintézetek vállaltak szerepet. A magyar részvételű EUREKA-projektek számos technológiai területen – így az infokommunikáció, a biotechnológia, a gyártástechnológia, a környezetvédelmi technológiák – mutatnak fel piacon hasznosítható eredményeket.

A magyar szervezetek sikeresen kapcsolódtak be az EUREKA klaszter programokba is, elsősorban az ICT területén (CELTIC – telekommunikáció; CATRENE – nanoelektronika, EURIPIDES – intelligens rendszerek) – tartalmazza a Kormány.hu összegzése.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.