Csak így kerülhető el egy újabb nukleáris katasztrófa

A márciusi szökőárban megrongálódott japán Fukusima-1 atomerőmű üzemeltetője, a Tokyo Electric Power (Tepco) hétfőn megkezdte a szennyeződéstől megtisztított víz visszaszivattyúzását a reaktorok hűtőrendszerébe.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/793325" target="_blank"><strong>• A japánok többsége nem kér az atomból</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/792826" target="_blank"><strong>• Kétmillió embert figyelnek meg</strong></a><strong><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/790725" target="_blank">• Tesztelik a fukusimai erőmű új víztisztítóját</a></strong> <br /><a href="http://www.mno.hu/portal/786569" target="_blank"><strong>• A sugárszennyezés nem oszlik szét, hanem terebélyesedik </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/786295" target="_blank"><strong>• Sok helyütt Csernobilhoz hasonlítható a talajszennyezettség </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/786073" target="_blank"><strong>• Független bizottság vizsgálja majd a baleset okait</strong></a>

MNO
2011. 06. 27. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 100 ezer tonna erősen sugárszennyezett víz, – benne a megrongálódott reaktorok hűtőfolyadéka – gyülemlett fel az erőmű reaktor- és turbinaépületeiben a március 11-i földrengés és szökőár óta, mert a TEPCO-nak naponta 500 tonna vizet kell beszivattyúznia, hogy elkerülje a nukleáris fűtőanyag túlmelegedését.

A sugárszennyezett víz kiszivattyúzására és az erőmű hűtőrendszerében való újbóli felhasználására rekordidő alatt építettek fel egy víztisztító üzemet, amelyet a francia Areva és az amerikai Kurion cég berendezéseivel szereltek fel. „Úgy működik, mint a reaktorokat hűtő keringtető rendszer” – mondta el a TEPCO szóvivője, hangsúlyozva, hogy ez a fűtőanyag 100 Celsius-fok alatti stabilizálásának első szakasza.

Nisijama Hidehiko, a japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Hivatal szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: a megtisztított hűtővíz beszivattyúzása az első időben elsősorban annak a veszélynek a csökkentésére irányul, hogy az erőműben felgyülemlett sugárszennyezett víz a Csendes-óceánba ömöljön.

A berendezés napi 1200 tonna víz kezelésére alkalmas, ezredére-tízezredére csökkentve a víz radioaktivitását. A nagy mennyiségű, erősen sugárzó víz megakadályozza, hogy a munkások beléphessenek a reaktorokba, és megkezdhessék a szükséges javítási munkákat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.