Meglepődtek az elemzők

Meglepte az elemzőket az 5,9 százalékos áprilisi bruttó <a href="http://www.mno.hu/portal/791331" target="_blank"><strong>bérnövekedés</strong></a>, hiszen átlagosan csak 4 százalékot vártak, ugyanakkor arra számítanak, hogy a következő hónapokban lassul a növekedés üteme, s az év végére az infláció is mérséklődhet.

MNO
2011. 06. 17. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. senior elemzője szerint a várakozásokat meghaladóan, 5,9 százalékkal nőttek a bérek áprilisban, ami a közszféra béreinek 10,8 százalékos emelkedésének köszönhető. A személyi jövedelemadó (szja) változása miatt a nettó bérek 7,6 százalékkal nőttek, így az áprilisi 4,9 százalékos infláció mellett a nettó reálbérek 2,8 százalékkal emelkedtek.

Kifejtette, a versenyszférában a bérnövekedés 4 százalékra lassult az előző havi 4,6 százalékról, miközben a bónuszoktól megtisztított bérnövekedés 3,8 százalékra mérséklődött az előző havi 4,3 százalékról, ami továbbra sem utal béroldali inflációs feszültségekre. Hozzátette, mivel a feltételezésük szerint a munkaerőpiac a következő hónapokban is „laza” maradhat, nem várnak gyorsulást a versenyszféra bérnövekedésében, s így az év hátralevő részében 4-4,5 százalék között stabilizálódhat a bérnövekedés.

A közszféra béreinél jelentős ugrásokat okoztak a bázishatások, mivel tavaly januárban és márciusban két részletben történt meg a korábbi 13. havi bér eltörlésének kompenzációja, ami a magas bázis miatt az idén januárban 12,6 százalékos, márciusban 15,9 százalékos visszaesést okozott. Ezt követte az áprilisi 10,8 százalékos növekedés, amit a közszférában az szja-változások miatt hátrányt szenvedő alkalmazottak kompenzációja okozott. Az elemző úgy vélte, mivel az infláció májusban 3,9 százalékra mérséklődött, illetve az év hátralevő részében további dezinflációra számítanak, a következő hónapokban 4-5 százalék közötti bruttó bérnövekedés mellett 2-3 százalék közötti reálbérnövekedés várható, amit az alacsonyabb szja-terhelés tesz lehetővé.

Gerőcs Tamás, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője elmondta: meglepő, hogy ismét komolyabb bérnövekedés történt, ami felveti, hogy esetleg trendforduló következett be a vállalatok bérpolitikájában. A költségvetési szférában ez azért nem valószínűsíthető sem most, sem a jövőben, mert ott nagyon erős a bérkontroll. Az elemző azt reméli, hogy nincs trendforduló, s azt várja, hogy az áprilisi adat nem befolyásolja a monetáris tanács döntéshozóit sem.

Kifejtette, a májusi infláció kisebb lett a vártnál, s részben ezért is azt várja, hogy a nyáron, kora ősszel tovább lassul a pénzromlás üteme, s így év végre 3,5-4 százalék közötti lesz az éves infláció. Ez egybevágna a Magyar Nemzeti Bank várakozásaival, s erősítené abban, miszerint megvalósítható az, hogy 2012 végére 3 százalék körülire csökkenjen az infláció. Emellett tovább enyhítené a már most sem különösebben erős jegybanki alapkamat-emelési várakozásokat is. Gerőcs Tamás szerint a célok elérésében fontos, hogy a magánszektor miként emeli a béreket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.