Rendkívüli parlamenti ülésszakot indítványozott a közigazgatási tárca

Huszonnégy kormányzati előterjesztés mielőbbi elfogadásának szükségességével indokolta elsősorban a közigazgatási tárca az Országgyűlés rendkívüli ülésszakának összehívására vonatkozó kezdeményezését a házelnöknek. A kormány június 16-tól július 11-ig terjedő időszakra kérte a nyári rendkívüli ülésszak összehívását.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/791106" target="_blank"><strong>• Hatvannál is több előterjesztés vár a T. Házra</strong></a> <br /><a href="http://www.mno.hu/portal/790945" target="_blank"><strong>• A szocialisták semmit sem tettek a hitelesek megmentéséért</strong></a>

MNO
2011. 06. 16. 8:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament honlapján olvasható kezdeményezésben Navracsics Tibor, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium vezetője azt írta, az általa felsorolt javaslatok tárgyalásának és elfogadásának szeptemberre történő halasztása esetén az indítványok végrehajtásának előkészítése szenvedne késedelmet, ami számos problémát okozhat a jogalkalmazásban, egyben fontos kormányzati célkitűzések késedelmes megvalósítását jelentené.

Ezen túlmenően a rendkívüli ülésszakon lehetőség nyílik olyan törvényjavaslatok tárgyalásának megkezdésére, vitájának lezárására is, amelyek elfogadása az őszi ülésszak első heteiben már indokolt – tette hozzá, előrebocsátva: ha szükséges, a kormány később más előterjesztéseknek a rendkívüli ülésszakon történő megtárgyalását is kezdeményezheti, kiegészítve a most megjelölt napirendet.

A hivatkozott előterjesztések közé sorolja a lakásszövetkezetekről szóló törvény, valamint a társasházakról szóló törvény módosítására vonatkozó, a határon átnyúló tartási ügyekben a központi hatósági feladatok ellátásáról szóló, az atomenergiáról, valamint a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló törvény módosítását kezdeményező, az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról, illetve az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról rendelkező törvényjavaslatokat. El szeretné fogadtatni a Házzal a kabinet a nemzeti gazdasági és társadalmi tanácsról, az egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények jogharmonizációs célú módosításáról, a magyar nyelv napjáról, az egyes gazdasági tárgyú törvények módosításáról, az egyes agrár- és környezetvédelmi tárgyú törvények módosításáról, a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló előterjesztéseket.

A felsorolás része a sporthuliganizmus elleni fellépéssel összefüggő indítvány, a rendőrségről szóló jogszabály, a szabálysértésekről és a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló törvény, továbbá a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló törvény módosítására benyújtott előterjesztés, a Magyar Művészeti Akadémiáról, a kulturális örökség védelméről, az idei évi költségvetés módosításáról, a Mol törzsrészvényeinek az állam javára történő megvásárlásának jóváhagyásról, a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról, a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről, a katasztrófavédelemről, a közfoglalkoztatásról, valamint a közbeszerzésekről szóló törvényjavaslat. A kormány parlamenti elfogadásra javasolja a Magyar Köztársaság és a Dán Királyság között, illetve a Németországi Szövetségi Köztársaság között a jövedelemadók területén a kettős adóztatás elkerüléséről született egyezmény kihirdetéséről rendelkező előterjesztéseket is.

Az Országgyűlés főtitkárának – az alkotmány és a házszabály passzusaira hivatkozó – tájékoztatója szerint a köztársasági elnök, a kormány vagy a képviselők egyötödének írásbeli kérelmére az Országgyűlést rendkívüli ülésszakra vagy rendkívüli ülésre össze kell hívni, a kérelemben az összehívás indokát, továbbá a javasolt időpontot és napirendet meg kell jelölni. Az Országgyűlés elnökének lehetőleg a javasolt, de legkésőbb az azt követő nyolc napon belüli időpontra kell az Országgyűlést összehívnia. Rendkívüli ülésszak vagy rendkívüli ülés napirendjére egyébként csak olyan önálló indítvány vehető fel, amelynek napirendre vételét az erre jogosultak kérik, azonban az interpellációk és kérdések benyújtásának, tárgyalásának szabályait a rendkívüli ülésszakra vonatkozó rendelkezések nem érintik.

Ha egy indítványt a rendes ülésszakon nyújtottak be, és a kijelölt bizottság a tárgysorozatba vételről még nem döntött, az előterjesztés az Országgyűlés tárgysorozatára kerül, ha annak napirendre vételét 78 képviselői aláírással kezdeményezik. Ha rendkívüli ülésszak vagy rendkívüli ülés összehívását önálló indítvány megtárgyalása miatt kérik, a kérelemmel egyidejűleg a napirendre javasolt önálló indítványt is be kell nyújtani. Az így benyújtott javaslat külön döntés nélkül az Országgyűlés tárgysorozatára kerül. Politikai vitát rendkívüli ülésszakon nem lehet kezdeményezni és nem lehet megtartani.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.