Terjeszkednek a tehetős kínaiak

A hazai nagyvárosok irreálisan magas ingatlanárai, valamint a rendelkezésre álló jövedelem növekedése miatt a tehetős kínaiak mindinkább külföldi ingatlanba fektetik pénzüket.

MNO
2011. 06. 23. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia, Kanada, az Egyesült Államok és Hongkong a külföldön ingatlant vásárolni szándékozó kínai gazdagok fő célpontjai – derül ki a Colliers International nemzetközi tanácsadó cég legújabb jelentéséből.

A legnépszerűbbek a londoni ingatlanok: az idén márciusban Oroszországot megelőzve Kína vált az itteni lakások első számú külföldi felvásárlójává. A Knight Frank ingatlanpiaci kutatócég adatai szerint az elmúlt két hónapban a kínaiak összesen 120 millió fontot (36 milliárd forint) költöttek belvárosi ingatlanokra, a Canary Wharf pénzügyi negyed házainak például csaknem egyharmadát kínaiak tudhatják magukénak. A távol-keleti ország vásárlói átlagosan 6,5 millió fontot (1,95 milliárd forint) szánnak Londonban lakásra, a legkeresettebbek a 400 ezer és az egymillió font közti ingatlanok.

A trendet a brit fővárosban élő jelentős kínai kolónia is segíti, honfitársaik jelenléte ugyanis a nagyvárosi jelleg és a gyermekeik számára megfelelő továbbtanulási lehetőségek mellett a külföldön letelepedő kínai gazdagok legfontosabb szempontja. A megnövekedett kereslet a brit szakértők becslése szerint az ingatlanok árának mintegy 30 százalékos emelkedését hozza majd a következő öt év során.

A statisztikák szerint az észak-amerikai nagyvárosok is igen népszerűek: a kanadai Vancouverben például minden harmadik lakást kínaiak számára értékesítettek idén, 12 százalékkal hajtva fel az átlagos árakat. Töretlen az Egyesült Államok ingatlanpiaca iránti érdeklődés is: 60 millió dollárt meghaladó vásárlásaival tavaly Kína vált az USA ingatlanpiacának 12. legnagyobb befektetőjévé.

Az ázsiai térségben maradni szándékozó tehetős kínaiak mind gyakrabban választják Hongkong előkelő lakásait: 2010 végén kínaiak tulajdonában volt az itteni luxusingatlan-piac 28,8 százaléka, ez az arány 2007-ben még mindössze 9,7 százalékot tett ki. Az árak túlzott növekedését a jelenlegi kínai szabályok segítenek némiképp kordában tartani: ezek szerint az állampolgárok évente maximum 50 ezer dollárnak megfelelő összeget vihetnek legálisan az országon kívülre.

Kína mellett Brazília, Oroszország és India leggazdagabbjai is mindinkább a külföldi ingatlanpiacok felé fordulnak. Brazília elsősorban Észak- és Közép-Amerika tengerparti városaiban, Oroszország az egykori Szovjetunió és Európa nagyvárosaiban, India pedig Nagy-Britannia déli részén és a délkelet-ázsiai térségben érdekelt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.