2050-re akár a 70 százalékot is elérheti a növekedés

A hamarosan a kormány elé kerülő Nemzeti energiastratégia szerint 2030-ra 30 százalékkal nő Magyarország villamosenergia-igénye – mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára csütörtökön a paksi atomerőműben tartott sajtótájékoztatón. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/784026" target="_blank"><strong>• A legnagyobb lehetőség az épületenergetikában rejlik</strong></a> <br /><a href="http://www.mno.hu/portal/794268" target="_blank"><strong>• Napokon belül a kormány elé kerül a nemzeti energiastratégia</strong></a> <br /><a href="http://www.mno.hu/portal/793384" target="_blank"><strong>• 600 ezernél több háztartást szolgál ki a legmodernebb erőmű + Képek</strong></a>

MNO
2011. 07. 07. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bencsik János hozzátette: a szakmai szereplőkkel és a rendszerirányítóval kialakított közös álláspont szerint évi 1,5 százalékra tehető az éves energiaszükséglet bővülése, a növekedés 2050-re akár a hetven százalékot is elérheti.

Az államtitkár leszögezte: az energiastratégia az atomenergia jelenlegi kapacitásaiknak megőrzésével, a hazai szénbázisú villamosenergia-termelés arányának szinten tartásával és a zöld technológiából származó áram arányának és mennyiségének növekedésével számol. Az MTI kérdésére elmondta: a megújuló energiaforrások az igények mintegy húsz százalékát biztosítanák, a villamos energia terén 15, míg a hőellátásban akár 35 százalékot is elérheti a zöld technológiák aránya. Ugyanakkor azt is leszögezte, hogy középtávon a paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbítása nélkül Magyarországon nem lehet biztonságos a villamosenergia-ellátás.

Bencsik János az atomenergiáról szóló törvény augusztus elején hatályba lépő módosítása kapcsán felhívta a figyelmet: eddig Magyarországon csak az atomerőművi, kiégett üzemanyagok átmeneti tárolására volt lehetőség, a törvénymódosítás megnyitotta az utat a kiégett üzemanyag-kazetták újrahasznosítása előtt. A nukleáris biztonság érdekében pedig megerősítették az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) ellenőrzési jogosítványait – húzta alá.

Rónaky József, az OAH főigazgatója a paksi atomerőműben elkezdődött célzott biztonsági felülvizsgálatot – köznapi nevén stressztesztet – ismertetve elmondta: az OAH szeptember 15-ig készíti el a felülvizsgálat nemzeti jelentését, amelyet továbbít az Európai Bizottságnak, majd év végéig határozza meg a szükséges teendőket. Az OAH főigazgatója megjegyezte: az Európai Bizottság megegyezett az Európai Unió környező, atomerőművet üzemeltető vagy tervező országaival – Svájccal, Oroszországgal, Törökországgal, Horvátországgal – arról, hogy elvégzik az unión belül a fukusimai súlyos reaktorbaleset nyomán elkezdett felülvizsgálatot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.