234 milliárd: ennyi azoknak a vagyona, akik maradtak

Összesen 99 620 ember maradt a magán-nyugdíjpénztári rendszerben – állapítja meg a Stabilitás Pénztárszövetség összegzése, amely szerint az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők után a pénztárak 2827,5 milliárd forintot utaltak át a Nyugdíjreform- és Államadósság Kezelő Alap számára, a „maradók” vagyona pedig 234 milliárd forintot tesz ki. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/798142" target="_blank"><strong>• Szeptember közepéig lehet átvenni a reálhozamokat</strong></a>

MNO
2011. 07. 21. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adatok egyelőre nem véglegesek – jegyzi meg a szövetség MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleményében. A jogszabályban előírtaknak megfelelően 2011. július 20-ig valamennyi pénztár rendben visszaigényelte a reálhozamok és munkáltatói támogatások kifizetéséhez szükséges összeget – emeli ki a Stabilitás Pénztárszövetség, hozzátéve, hogy szerdán a pénztárak megkezdték a tagi követelések kifizetését.

A közlemény idézi Borza Gábort, a szövetség alelnökét, aki szerint nincs érdemi akadálya annak, hogy az előírt határidőn belül megtörténjenek a kifizetések. A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (ÁKK) a magán-nyugdíjpénztárak visszaigénylésének kézhezvételét követő két munkanapon belül átutalja a magán-nyugdíjpénztárak pénzforgalmi számlájára a visszaigényelt összegeket. Ezt követően a pénztárak a visszalépő tagi kifizetéseket – a törvényi előírásoknak és a tagok korábbi nyilatkozatának megfelelően – a visszaigényelt összeg jóváírását legkésőbb 2011. augusztus 31-ig végzik el.

A Stabilitás számításai szerint a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépett tagok átlagosan 80 ezer forint reálhozam-kifizetésben részesülnek. Borza Gábor ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a banki és postai átutalások költségét – összhangban a jogszabályokkal – a pénztárak levonják.

Borza Gábor közölte: az érdekvédelmi szervezet adatgyűjtése alapján 11 pénztár érte el a működéshez szükséges kétezer fős létszámot, öt pénztár (ING, OTP, Aegon, AXA, Allianz) pedig a tízezer fő feletti létszámot. A nagy piaci pénztáraknál összpontosul a tagok és a kezelt vagyon mintegy 80 százaléka.

Az alelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a reálhozam nem azonos az egyenlegértesítőkön szereplő hozammal. A pénztárak által év elején kiküldött értesítőkön ugyanis a tag egyéni számlájának egyenlege szerepel, amelyből le kell vonni a pénztártagság utolsó napja és a tagsági jogviszony utolsó napját megelőző hónap közötti időszakra vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt, előző hónaphoz mért fogyasztói árindexek szorzatával képzett inflációs ráta értékét. A reálhozam így a tag egyéni számlájának egyenlege (piaci érték) és a fenti módszerrel számított érték különbsége lesz – olvasható a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.