A költségvetési kiigazítás segítette a kilábalást

A lett gazdaság robusztus kilábalásának legnagyobb tanulsága az, hogy a lehető leghamarabb kell szembenézni a gazdasági nehézségekkel, és olyan kiigazításokat kell végrehajtani, amelyek helyreállítják a piaci bizalmat – mondta Valdis Dombrovskis, Lettország miniszterelnöke egy lapinterjúban.

MNO
2011. 07. 14. 12:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus – Görögország példájára utalva – kiemelte: a szükséges intézkedések halogatása csak ront a helyzeten. Mint fogalmazott, „ha már eleve nincsen meg a pénzpiacok bizalma, és ekkor nem hajtják végre a költségvetési kiigazításokat – ehelyett költségvetési gazdaságélénkítésről beszélnek –, akkor nem áll helyre a bizalom, és nem javul a pénzügyi stabilitás„.

Az orvos végzettségű politikus, aki 2009 márciusa óta irányítja az országot, úgy érvelt, hogy a balti állam azzal volt képes kilábalni a válságból, hogy a kormány hirtelen, jelentős költségvetési kiigazítást hajtott végre, azaz csökkentette a közszférában alkalmazottak béreit, csökkentette valamennyi minisztérium kiadását, és emelte az szja-kulcsokat.

Dombrovskis elismerte ugyanakkor, hogy a sokkterápiának rövid távon voltak negatív következményei, így például a munkanélküliségi ráta 22,5 százalékra szökött fel. A miniszterelnök azonban leszögezte, nincs könnyű út az ország gazdasági nehézségeinek megoldására, először a pénzügyi stabilitást kell helyreállítani.

A lett gazdaság – a Nemzetközi Valutaalap számításai szerint – a 2009. évi 18,0 százalékos és a 2010. évi 0,3 százalékos visszaesés után az idei évben 3,3 százalékkal, míg 2012-ben 4,0 százalékkal növekedhet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.