A magyar turizmus új korszaka – Igényelhető a nemzeti védjegy

Elkezdődött a magyar falusi szálláshelyeket bemutató új turisztikai honlap tesztüzeme, és már igényelhető az e kategóriába tartozó vendégfogadók minőségét tanúsító nemzeti védjegy is – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (Fatosz) elnöke.

MNO
2011. 07. 06. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A védjegy három fő szempont – az ingatlan megközelíthetősége és külső megjelenése, a belső felszereltség, valamint a működtetők által nyújtott szolgáltatások – alapján sorolja négy minőségi kategóriába a falusi szállásadókat – közölte Csizmadia László, hozzátéve: a turizmus egyéb területein közismert csillagokat itt napraforgók szimbolizálják. A napraforgós nemzeti védjegyet, melyhez hasonlót a szövetség saját berkein belül már 1994 óta használ, a Fatosz megyei szervezeteinél lehet igényelni, és arról a Nemzetgazdasági Minisztérium jóváhagyásával születik döntés – mondta a Fatosz elnöke. Hozzátette, hogy a fakultatív programokat külön is értékelik, 8-12 kritériumot vizsgálva. Legalább öt kritérium megléte esetén ezek alapján ítélik oda a specializált szolgáltatásra vonatkozó – például lovas-, vagy éppen gyermekbarát porta – címeket.

Csizmadia László szólt arról is, hogy a szövetség nemrégiben tisztújításon esett át, és terveik között szerepel elkészíteni a falusi turizmus megújításának stratégiáját. Emellett továbbra is fontos teendő az ágazat versenyképessége szempontjából a képzés, hiszen „a házigazdák személyes felkészültsége jelenti sokszor a legnagyobb vonzerőt” – állította. Úgy vélte, emellett erősíteni kell a leadercsoportokkal és turisztikai klaszterekkel való együttműködést, és nélkülözhetetlen a falusi szállásadók, valamint a helyi gasztronómia ésszerűbb, átláthatóbb újraszabályozása.

A Fatosz tagságára épülő új internetes turisztikai portálról szólva a honlap fejlesztésével megbízott Innovates Kft. ügyvezetője, Csizmadia Gábor elmondta: elindult és augusztus 1-jéig tart a falusi turizmusban dolgozók piacra jutását segítő mintaprojekt próbaüzeme. A honlap jelenleg 150 szállásadóról tartalmaz adatokat, és a visszaigazolásos mellett már most is lehetővé teszi a valós idejű foglalást. Nyár végére az oldalra feltöltött vendégfogadó helyek száma várhatóan két-háromszorosára bővül, 2012 elejére pedig a további fejlesztések és a vendégek véleményének feldolgozása, illetve közzététele mellett a portál idegen nyelvű és okostelefonokon keresztüli elérhetővé tételét is szeretnék megoldani.

A magyar falusi turizmus jelenlegi helyzetéről és jövőbeni kilátásairól szólva a Fatosz elnöke az MTI-nek elmondta: a válság e területen is éreztette hatását, bár a visszaesés szerényebb volt a turizmus egyéb szegmenseivel összehasonlítva. Ám amíg a vendégéjszakák száma 2009-ben 744 ezerről 722 ezerre csökkent, tavaly már megállt a negatív tendencia. S bár számottevő áremelést még 2011-ben sem tesz lehetővé a piac, amennyiben a minőség javítását célzó programok megvalósulnak, az idén jogos elvárás a vendégéjszakák újbóli bővülése – vélte Csizmadia László.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.