A válság előtthöz képest 15 százalékkal csökkent a lakások ára

Magyarországon 36 375 ingatlant adtak el az első fél évben a Duna House becslése szerint; így az látszik, hogy éves szinten kissé kevesebb adásvétel lehet 2011-ben, mint tavaly, ugyanakkor a kilakoltatási moratórium feloldása és a szezonális hatások még javíthatnak az adatokon – mondta Rutai Gábor, a Duna House PR- és elemzési vezetője pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 07. 15. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2010-ben 78 ezer használt lakás cserélt gazdát, és 4000 új ingatlant adtak el Magyarországon. A sajtótájékoztatón azt is bejelentették, hogy a Duna House ezentúl havonta publikálja ingatlanpiaci barométerét, amely a legfrissebb piaci adatokat tartalmazza. A Magyarországon piacvezető Duna House azért döntött az ingatlanpiaci barométer havi megjelentetése mellett, mert úgy véli, hogy az eddig rendelkezésre álló, 4-5 hónapos késéssel érkező elemzések, statisztikák nem követik megfelelően az akár havonta változó piacot – mondta Guy Dymschiz, a Duna House Holding Kft. ügyvezető igazgatója.

Lélektani határon

A Duna House-barométerben olyan adatokat publikálnak, amelyek hasznosak lehetnek a piaci szereplők – magánszemélyek, befektetők, ingatlanfejlesztők – számára – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató. Rutai Gábor kifejtette: a barométer tartalmazza a Duna House tranzakciószám-becslését (vagyis hogy hány adásvétel volt), a keresleti indexet, az országos lakásindexet – ezt az országos panel- és téglalakásindexek, valamint területi indexek alapján számolják –, az előző havi lakásadatokat, a vásárlói érdeklődést és az alku mértékét is.

Az adásvételi tranzakciószám-becslésről elmondta: az egy évközi megközelítő adatot mutat, kiszámolásához a KSH hivatalos adatait és a Duna House által bonyolított tranzakciók arányát veszik alapul. A számokat korrigálják olyan tényezőkkel, amelyek hatással lehetnek az aktuális piaci részesedésre, így például a svájcifrank-árfolyam alakulásával, a kizárólagos megbízások arányával vagy a Magyar Nemzeti Bank hitelfolyósítási adataival.

Az eddigi éves adatokat ismertetve elmondta: 2011 második negyedévében 85 ponton állt az országos lakásindex, amely azt mutatja, hogy a lakások ára a válság előtti árhoz képest körülbelül 15 százalékkal csökkent. Ez a szint lélektani határnak tűnik, vagyis az eladók inkább visszalépnek az eladástól, minthogy elfogadják az olcsóbb ajánlatot – fűzte hozzá Rutai Gábor. Szerinte ez az árszint kitart 2011-ben is. A szakember elmondta: Kelet-Magyarországon felfelé, nyugaton pedig lefelé indult el az index.

Hektikus mozgás Budapesten

A budapesti téglalakások ára hektikusan mozgott az elmúlt időszakban. Az idei első hónapokban a vevői kivárás volt jellemző, azonban a „kihagyhatatlan” olcsón kínált lakásokat azért kisebb számban, de vásárolták. Egyelőre kiszámíthatatlan, hogy a téglalakások ára tud-e ennél is lejjebb kúszni, vagy megtalálta az index a mélypontot a jelenlegi 92 ponton. A fővárosi panellakások ára ugyanakkor az elmúlt másfél évben stagnált, bár így is lényegesen elmaradt a 2008. év eleji értéktől – mondta Rutai Gábor. Júniusban a 199 ezer forintos budai átlagár és a 180 ezer forintos pesti kissé magasabb, mint az első féléves átlag – mondta a budai III. és XI. kerületi, illetve csaknem az összes pesti kerületi adatok alapján.

Júniusban a budai oldal lakástulajdonosai örülhettek a leghamarabb a vevőknek, akik 22 százalékkal többet fizettek négyzetméterenként, mint a pesti vásárlók – ismertette Rutai Gábor. Az első fél évben a Duna House-nál érdeklődők megjelölése alapján jól kirajzolódik, hogy Budapesten a XI. és XIII. kerületek a fő „célpontok”, a belvárostól eltávolodva pedig egyre fogy az érdeklődés. A főváros déli oldalán, a XXI., XXII., XXIII. kerületekben szinte alig vannak vevők – mondta Rutai Gábor.

A legdrasztikusabb, 17 százalékos irányárváltozás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mutatkozott, vagyis az eredetileg meghirdetettnél 17 százalékkal kellett lejjebb vinni az árat, hogy találjanak vevőt, majd amikor megjelentek a vásárlók, további 10 százalékot tudtak lealkudni – mondta Rutai Gábor.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.