A svájci karmester régi jó barátja volt Iszong Jun bebörtönzött dél-koreai zeneszerzőnek. Jun az 1960-as évek végén vált világhírűvé, amikor egy engedély nélküli észak-koreai látogatása után dél-koreai ügynökök elrabolták őt Németországban. Hazájában életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, de a nemzetközi tiltakozás hatására két év múlva szabadon engedték, és Németországba utazhatott.
Tizenhat évvel Jun halála után a 75 éves Dutoit azon fáradozik, hogy megvalósítsa a barátja által inspirált álmot, létrehozzon egy zenekart észak-és dél-koreai fiatalokból. A svájci karmester június végén tárgyalásokat folytatott Észak-Koreában, ahol a kulturális illetékesek támogatták ötletét. Dél-Korea jelezte, hajlandó mérlegelni a tervet.
Dutoit azt reméli, hogy augusztus 15-én megtarthatják az első ilyen koncertet, a Japán gyarmati uralom alóli 1945-ös felszabadulás évfordulójához időzítve. Közel hatvan évvel a törékeny fegyverszünettel véget ért koreai háború után a kettészakított Korea gyakorlatilag továbbra is hadban áll egymással. Elemzők szerint egyik fél sem tudna visszautasítani egy nem koreai szervezésű, politikailag semleges eseményt. „50-50 százalék az esély arra, hogy a zenekar tervét megvalósítják” – nyilatkozta a dél-koreai Szedzsong Intézet egyik elemzője.
Dutoit, aki észak-koreai látogatása során vezényelte az ottani állami szimfonikusokat, elmondta, a zenekar tagjaitól vett könnyes szemű repülőtéri búcsú további lökést adott terve megvalósításához. „Ez a tapasztalat gondolkoztatott el arról, milyen nagyszerű lenne néhány apró kalanddal és zenével átlépni az összes gondon. A zene segítségével kell összehoznom ezeket az embereket, elérni azt, hogy megértőbbek legyenek egymás iránt” – hangoztatta.
(MTI)
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról