A 48 éves biomedikus és gerontológus Aubrey David Nicholas Jasper de Grey egy olyan kutatóintézet vezetője, amely azt vizsgálja, hogyan lehet kitolni minél tovább az emberi élet végső határait. Ő úgy számol, hogy még az ő életében el lehet érni azokat az eszközöket, amelyekkel meg lehet „gyógyítani” az öregséget. Vagyis kiküszöbölni az életkorral együtt járó betegségeket, és akár a végtelenségig meghosszabbítani az emberi életet. Számításai szerint 50 százalékos az esélye annak, hogy a következő mintegy 25 évben az orvosok teljesen ellenőrzésük alá tudják vonni az öregedési folyamatot. De Grey az egyik tudományos akadémiának megfelelő Britain’s Royal Institute-ban tartott előadása előtt tett nyilatkozott mindenképpen nagy feltűnést keltő állításairól.
A „döntő” szón azt értem – mondta De Grey –, hogy ellenőrzésünk alatt tartjuk a ma ismert fertőző betegségek többségét. Csak Japánban több mint 44 ezer a száz éven felüliek száma, és nemrég a legidősebb ember is már 122 éves volt. Még nem tudni, hogyan alakul az életkor meghosszabbodása, de jelenleg közel évi három hónappal kitolódik, és szakértők becslései szerint 2030-ban a száz évnél idősebbek száma már eléri az egymilliót is. Néhány kutató viszont a fejlett országokban járványszerűen terjedő elhízás miatt módosítaná az életkor meghosszabbításának becsvágyó várakozásait.
Egy amerikai intézet (Masssachusettsi Technológiai Intézet – MIT) nevetségessé akarja tenni De Grey kutatását, és 2005-ben húszezer dollárt ajánlott annak a molekuláris biológusnak, aki bebizonyítja, hogy tévesek a brit tudós állításai. A MIT egyszerűen áltudósnak tartja a brit gerontológust.
(estadao.com.br)
Menczer Tamás: Ez még soha nem jutott eszembe! Avagy Magyar Péter ámokfutásának két hete, 1. rész.