Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilapban David Schaffner A svájci zsoltár balkán beat előadásban című cikkében tudósít a himnusz átírásának legújabb ötletéről. Egyeseknek a nemzeti himnusz érinthetetlen és majdnem szent – míg másoknak egy zenei kompozíció, amivel lehet játszani. A Second@s Plus egyesület – aki Svájcban élő bevándorlók érdekeit képviseli – a nemzeti zsoltár saját változatával állt elő, s a tegnapi nap óta ezzel kampányol az interneten saját nemzetgyűlési választásokon indítandó jelöltjei mellett.
A himnuszt feldolgozását Ivica Petrusic hobbizenész vette fel. Petrusic tisztában van azzal, hogy konzervatív köröket felháborítja a himnusz újraértelmezése. Hangsúlyozta, hogy tisztelettel fordul a műhöz és azt nem kívánta kigúnyolni. Magát az eredetileg németül írt szöveget az első három sorra rövidítette, s azt horvátul énekli, de előkerülnek a legtöbb az országban beszélt nyelv szavai. A feldolgozás tempója igen gyors, a harmónia részben az arab világ zenéjére emlékeztet. Mindeközben a zenészek megszokott helvét dallamokat is beépítettek. Petrusic nem gondolja, hogy maradandót alkotott volna.
2004-ben Margrit Kiener Nellen egy új himnuszra tett javaslatot, mely tartalmában megfelel az új, 1999-es alkotmány értékeinek. Később a szocialista nemzetgyűlési képviselő visszavonta kezdeményezését. „Egy társadalom nem statikus, állandón reformálja és változtatja magát”, véli Petrusic, aki 2010 óta Aargau kanton parlamentjében a szocialista frakció tagja.
Az, hogy a Second@s Plus himnusz átiratában a balkán beat ritmusaival találkozhatunk, nem véletlen. Az egyesületen belül egyre fontosabbak az egykori Jugoszláviából érkezettek. Elnökük Ylfete Fanaj eredetileg Koszovóból származott, az alelnök Petrusic Boszniából. Az egyesületben, annak 2002-es megalakításakor még olaszok és spanyolok játszottak meghatározó szerepet. Mára ezt a csoportot a svájci társadalom már befogadta.
Fanaj megerősítette, hogy az egykori Jugoszláviából érkezett embereknek még igen erősen kell a mindennapi életben meglévő előítéletek ellen harcolnia, fogalmazott Luzern kanton 29 esztendős szocialista képviselője. A Second@s Plus e cél érdekében a kantonokban választójogot adna a külföldieknek, valamint támogatja a munkahelyi pályázatok névtelenségének gondolatát – ezzel az „ic-re” végződő nevű fiataloknak végre ismét legyenek esélyei. Petrusic szerint a politika olyan, mint a foci. „Miközben kezdetben a svájci válogatottban a gólokat olaszok, mint Ciriaco Sforza lőtte, ma ezek az emberek a Balkánról jöttek, mint Sherdan Shaqiri.”
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali-liberális müncheni napilap Gabriel szellemi gyújtogató című cikkében tudósít az FDP és a szociáldemokraták vitájáról.
Sigmar Gabriel, az SPD elnöke a Bild am Sonntagban azt tanácsolta az FDP-nek, figyeljen oda, hogy ne váljon német Tea Party párttá. (A Tea Party mozgalom az egyesült államokbeli republikánusok radikális szárnya, mely az állam visszavonulását követeli a gazdaságból és a társadalomból.)
Még az elkötelezett FDP bírálók is elismerik, hogy a német liberálisok és az amerikai radikális jobboldal közötti komoly különbség van. Ennek megfelelően felháborodottan válaszoltak a liberálisok. Sigmar Gabriel inkább igyon nyugodtan egy csésze teát, mielőtt bennünket a Tea Party mozgalomhoz hasonlít – fogalmazott Lasse Becker az FDP ifjúsági szervezetének elnöke. Nem vagyunk neokonzervatívok, Gabriel úr ezzel a kijelentésével szellemi gyújtogatóként viselkedik – tette hozzá.
Gabriel támadásának időpontja két okból is érdekes. Egyrészt, még nem olyan régen, július elején, vezető liberálisok országos szinten egy lehetséges SPD-FDP koalícióról elmélkedtek. Az SPD elnökének nyilatkozata valószínűtlenné teszi ezt a lehetőséget. Másrészt Gabriel jó időpontot választott, hogy megossza a berlini kormánypártokat, hiszen adókérdésben heves vita robbant ki a koalíción belül.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban