Die Welt (welt.de)
A konzervatív hamburgi napilap A legtöbb bevándorló Törökországból érkezik című cikkében ismerteti a 2010-es német honosítási statisztika legfontosabb adatait. 2010-ben a külföldiek száma, akik német állampolgárságot kaptak, némileg emelkedett. A legtöbb „új” német Törökországból érkezett.
Tavaly majdnem 101 600 külföldi kapott német útlevelet – közölte a Szövetségi Statisztikai Hivatal. 5500-zal voltak többen, mint 2009-ben, vagy másként fogalmazva számuk 5,7 százalékkal emelkedett. De a honosítások száma még mindig alatta maradt az elmúlt évtized adatainak. 2000-ben – amikor bevezették az új állampolgársági törvényt – a statisztikusok összesen 186 700 honosítást számoltak össze.
A tavalyi évben honosítottak átlagosan 30 év körüliek voltak, és nagyjából 15 éve éltek Németországban. A legerősebb emelkedést a honosításokban a statisztikusok Észak-Rajna-Vesztfáliában, Hamburgban és Hessenben mutatták ki. A 16-ból négy tartományban csökkent 2009-hez viszonyítva a honosítások száma, a legnagyobb a visszaesést Berlinben és a Saar-vidéken mutatták ki.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali-liberális müncheni napilap Beteg vagyok és segítségre van szükségem című cikkében foglalkozik a CDU frakcióvezetőjének alkoholizmusáról.
Andreas Schockenhoff, a CDU külügyi szakpolitikusa nyíltan beszélt az alkoholproblémájáról. Igaz, ezt nem jószántából tette. Az államügyészség a Bundestag-képviselő ellen nyomoz, aki ittas állapotban komoly kárt tett egy parkoló autóban. A CDU 54 éves képviselőjét az államügyészség ittas vezetéssel és a baleset helyszínének elhagyásával vádolja.
Schockenhoff a múlt szombaton, egy zenei rendezvényen vett részt Baindtban, saját választókerületében, ahol parkolás közben egy másik autóban kárt okozott. „Abból indulunk ki, hogy a tett elkövetésének időpontjában Schockenhoff úr alkoholszintje az abszolút vezetésre alkalmatlanságot jelentő, 1,1 ezrelékes szintet is elérte” – nyilatkozta az államügyészség szóvivője.
Schockenhoff maga is elismerte, hogy alkoholproblémával küzd. „Én hosszú ideig magamnak sem vallottam be” – nyilatkozta a képviselő a Schwäbische Zeitung internetes kiadásának. „De beteg vagyok, és segítségre van szükségem.” A tett elkövetését – az ittas vezetést – már korábbi nyilatkozatban elismerte, és bocsánatot kért viselkedéséért. Saját változata szerint a képviselő a balesetet követően másnap kívánta jelenteni a történteket a rendőrségen.
A formális nyomozást azért kezdhették el a hatóságok, mert a Bundestag az előírt 48 órás határidőn belül nem élt ellentmondással a képviselő mentelmi jogának felfüggesztése ellen. A rendőrség a képviselőtől még szombat éjjel vérmintát vett, ami az államügyészség adatai szerint lényegesen meghaladja a kétezrelékes szintet.
Schockenhoff azt nyilatkozta a rendőrségnek, hogy a hazaérkezés után még bort ivott. A dpa hírügynökség információi szerint azt állította, hogy az ünnepségen csak egy-két bort pohár ivott, mielőtt az ütközés bekövetkezett volna.
A képviselőtől csütörtökön bevonták a jogosítványt. Ez ellen először még panasszal élt. A Kölner Stadt-Anzeiger értesülésével kapcsolatban, miszerint ittas vezetés már kétszer volt témája a mentelmi bizottság üléseinek: „Ilyen esetekben van egy tízesztendős elévülési idő. A legutóbbi tíz esztendőben ilyen esete nem történt.” Schockenhoff megerősített egy esetet az 1990-es évekből, amivel tényleg foglalkozott a mentelmi bizottság.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó