Csökkenő árak mellett, jó minőségű a magyar gabona

Az idei gabona minősége jó, az aratásnak kedvezett az időjárás, ugyanakkor az árak az utóbbi hetekben csökkenő tendenciát mutattak – közölte Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárügyekért felelős államtitkára hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/797743" target="_blank"><strong>• A vártnál több gabona termett</strong></a>

MNO
2011. 07. 18. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár azt követően beszélt újságíróknak az aratási helyzetről, miután ülésezett az Országos Aratási Koordinációs Bizottság a szaktárcánál. Az államtitkár elmondta: az idei betakarítás már túl van a félidőn. Őszi búzából az aratás befejezésével várhatóan mintegy 4 millió tonna körüli termés kerül a magtárakba. Jelenleg az őszi búza betakarításának 76 százalékával végeztek a gazdálkodók. Ezt a munkát valamivel több mint 952 ezer hektáron kell elvégezniük a gazdáknak.

Az államtitkár jelezte: jelentősek az eltérések területenként a hektáronkénti termésátlagokban. Példaként említette, hogy az őszi árpa betakarításánál Baranyában volt 4,7 tonnás hektáronkénti hozam is, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 3,2 tonnát takarítottak be hektáronként. Az őszi árpa betakarításával már végeztek az országban, mintegy 669 ezer tonna lett az össztermés. Ezt a mennyiséget 265 ezer hektárról aratták le. Az őszi káposztarepcét 237 ezer hektárról gyűjtötték be, összesen 523 ezer tonnát.

Az államtitkár elmondta, az árak az elmúlt hetekben stagnáló, illetve csökkenő tendenciát mutattak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hónap elejétől jelen van a piacon az orosz és az ukrán gabona is, amely befolyásolta a piaci mozgásokat.

Magyarországon az őszi árpa tonnájáért jelenleg 35-49 ezer forintot lehet kapni, a takarmánybúzáért 38-51 ezer forintot kell fizetni. Az étkezési búza ára 42-60 ezer forint között mozog, a repce pedig 105-130 ezer forint közötti áron vehető tonnánként. A kukorica tonnánkénti ára pillanatnyilag 43-50 ezer forint között van. Czerván György jelezte: Magyarország kenyérgabona-szükséglete az idén is megtermett az országban, és lesz elegendő takarmánygabona, sőt jut kivitelre is. Hozzátette: a búza minősége jó, és raktározási gondokkal sem kell a gazdálkodóknak szembenézniük.

Az államtitkár beszélt arról, hogy megszületett az a három jogszabály-módosítás, amely megkönnyíti az úgynevezett széles mezőgazdasági járművek közlekedését a közutakon. Ezzel lényegesen könnyebbé válik a betakarítást végzők munkája, ugyanis nem kell például a széles járművek közlekedéséhez engedélyt kérniük a helyi közútkezelő társaságtól. Azonban szükséges, hogy ezeken a járműveken a többi közlekedő figyelmének felhívása érdekében úgynevezett sárga villogófényt működtessenek. Esetenként a széles járművek közlekedését kísérőjárművel kell biztosítani – ismertette az államtitkár.

Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke köszönetet mondott a rendőrségnek azért, mert segíti a mezőgazdasági munkát végzők tevékenységét. Újságírói kérdésre jelezte: az aratás várhatóan augusztus elején fejeződik be.

A lehető legkisebb lesz a fagykárosok vesztesége

Az idén május elején fagykárt szenvedett gazdálkodók több mint 13 milliárd forintos segítségre számíthatnak, az erről szóló jogszabály várhatóan még a héten megjelenik – közölte Czerván György.

A május 6-án az országos fagy – amely elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti részét érintette – 32 ezer hektárt tett tönkre. A kár összege elérte a 28-29 milliárd forintot. A fagykárral kapcsolatban 8784 termelő tett bejelentést a megyei kormányhivataloknál – tájékoztatott az államtitkár.

Annak érdekében, hogy a fagykárt szenvedettek a lehető legkisebb veszteséggel vészeljék át a számukra kedvezőtlen időszakot, a kormányzat az úgynevezett de minimis forrásból mintegy 1,27 milliárd forintot juttat a 70 százalékos vagy annál nagyobb mértékű kárt szenvedett gazdálkodóknak. Ez a támogatás vissza nem térítendő segítség. Ez hektárra vetítve azt jelenti, hogy egy-egy de minimis alapból támogatott gazda mintegy 44 ezer forintra számíthat.

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. emellett mintegy 8 milliárd forintos hitelkeretet biztosít a fagykárt szenvedettek számára. Egy gazdálkodó maximum 5 millió, minimum 500 ezer forintot kaphat, a futamidő maximum 20 év lehet, három év türelmi idővel. A kölcsön folyósítása ez év október-novemberben kezdődhet meg.

A fagykárt szenvedettek a Nemzeti Kárenyhítési Alapból is számíthatnak mintegy 4 milliárd forintos forrásra. Ennek a forrásnak 50 százalékát már ez év decemberében megkaphatják a károsultak előlegként.

Czerván György szerint a keletkezett károk mintegy 46 százalékát fedezi a több mint 13 milliárd forint. A gazdálkodók támogatásként mintegy 10 milliárd forinthoz jutnak. Ez azt jelenti, hogy támogatásként kapják a gazdálkodók az 1,27 milliárd forintos de minimis forrást, továbbá az MFB Zrt. által folyósított kölcsön 4,7 milliárd forintos hányadát, valamint a Nemzeti Kárenyhítési Alapból származó pénzösszeget – összegezte az államtitkár.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.