Csökkent a munkanélküliség, többen dolgoznak

A munkanélküliségi ráta 10,8 százalékra csökkent 2011 második negyedévében az első negyedévi 11,6 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

MNO
2011. 07. 28. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma 3 millió 809 ezer fő volt, az első negyedévinél 76 ezerrel, az egy évvel korábbinál 30 ezerrel több. A munkanélküliek száma a második negyedévben 461 ezerre csökkent, ami az első negyedévinél 29 ezerrel, az egy évvel korábbinál 13 ezerrel kevesebb.

Az aktivitási arány a második negyedévben 55,6 százalékra emelkedett, az első negyedévihez 0,6, az előző évihez képest 0,3 százalékponttal javult a mutató. A vizsgált időszakban a 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 777 ezer fő volt, 29 ezer fővel több az egy évvel korábbinál és – elsősorban a szezonális tényezők miatt – 75 ezer fővel több az első negyedévinél. A korcsoport 55,8 százalékos foglalkoztatási rátája 0,5 százalékponttal magasabb az előző év azonos időszaki értéknél.

A 15–64 éves foglalkoztatott férfiak 2 millió 40 ezer fős létszáma 61,2 százalékos, a nők 1 millió 737 ezer fős létszáma pedig 50,5 százalékos foglalkoztatási rátát jelentett. A KSH kimutatása szerint a munkanélküliek 15,1 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelen lévő 15–24 éves korosztályból került ki, és 24,3 százalékos munkanélküliségi rátájuk 2,4 százalékponttal volt alacsonyabb a tavaly második negyedévinél.

A 25–54 éves munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 10,1 százalékos volt, ami 0,3 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A munkanélküliek 51,4 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,7 hónap volt a második negyedévben, 0,7 hónappal hosszabb, mint az előző év azonos időszakában.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében hangsúlyozza, hogy a foglalkoztatottak számának dinamikus emelkedése az intézményi létszámstatisztikákból ítélve továbbra is a versenyszféra javuló állapotának köszönhető, amely mögött az exportra termelő ágazatok kibocsátásának felfutása, illetve az emiatt érvényesülő alkalmazotti létszámbővülés húzódik meg.

A KSH legfrissebb munkaerő-piaci adataiból az NGM azt emeli ki, hogy 2011 második negyedévében tovább folytatódott a foglalkoztatottak számának előző év azonos időszakához viszonyított dinamikus emelkedése. A frissen publikált adatok immáron tizenegyedik hónapja mutatnak emelkedést éves összehasonlításban. Az NGM közleményében hangsúlyozza, hogy a 15–74 éves korosztályban a foglalkoztatottak létszáma az előző év azonos időszakához képest 0,8 százalékkal nőtt, így az elmúlt hét hónap legdinamikusabb növekedését jelzi, némileg felülmúlva a 2011. március–májusi időszak bővülését is.

Nem volt meglepetés

Elemzők szerint a várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci mutatók a második negyedévben. A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön tette közzé, hogy a munkanélküliségi ráta 10,8 százalékra csökkent 2011 második negyedévében az első negyedévi 11,6 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint a tavaszi és a nyári szezonális munkák beindulásával a foglalkoztatott létszám is emelkedett. Biztatónak nevezte, hogy az aktivitási ráta is növekedik, amiből az látszik, hogy a népesség csökkenése ellenére a munkaerőpiacon lévők létszáma emelkedik. Az Erste Bank elemzője elmondta: a következő hónapokban a foglalkoztatás tovább javulhat a szezonális hatások eredményeként, az idei év egészére 10,7 százalék körüli munkanélküliségi rátával számol, ami jövőre tíz százalék közelébe csökkenhet.

Árokszállási Zoltán hangsúlyozta: a munkaerő-piaci kilábalás lassú folyamat, a válságot megelőző foglalkoztatási szintet csak 2013–2014 környékére érheti el az ország.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank (TakarékBank) Zrt. senior elemzője szerint is a várakozásoknak megfelelően, 10,8 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a második negyedévben a március–május közötti 11 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról. A foglalkoztatottak száma 23 ezerrel emelkedett az előző három hónaphoz képest, míg 29,9 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest, a munkanélküliek száma pedig 11,7 ezerrel csökkent az előző három hónaphoz, míg 12,6 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest. A foglalkoztatás növekedése megfelel a szezonalitásnak, ebből eredően a nyár végéig további növekedésre számít az elemző.

A TakarékBank elemzője az idén 10,7 százalékos, jövőre 10,4 százalékos átlagos munkanélküliségi rátára számít. Szerinte a foglalkoztatás lassú javulását a feldolgozóipar további munkaerő-kereslete segítheti. A kormány aktivitást növelő intézkedései miatt a munkanélküliség feltehetőleg lassabban csökken, mint ahogy a foglalkoztatás javul.

A kormány tervei szerint a következő négy évben 300 ezer fővel nőhet a foglalkoztatás, aminek mintegy háromnegyedét a közfoglalkoztatási programok teszik ki. Azonban a munkakínálat és kereslet közötti területi és képzettségbeli különbségek jelentős kockázatot jelenthetnek – mutatott rá elemzésében Suppan Gergely.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.