A találkozó alatt már kiszivárogtatott szöveg – amely kedvező fogadtatásra talált a nemzetközi pénzügyi piacokon is – egyértelművé teszi, hogy az övezet országai készek segíteni Görögországnak a tetemes adósságállomány csökkentésében. A tervezetből az is kiderül, hogy ebben szerepet vállalnak a magánbanki hitelezők is. A szöveg egyértelművé teszi, hogy az uniós támogatás visszafizetési feltételei más érintett országok számára is kedvezőbbé válnak.
A tárgyalt feltételek szerint a kamatok a jelenlegi 4,5 százalékos szintről 3,5 százalékra csökkennek, a futamidő pedig 7,5 évről a duplájára, 15 évre emelkedik. Lehetőséget teremtenek arra is, hogy a stabilitási mechanizmusból a jelenleginél jóval korábban is megsegítsenek olyan euróövezeti államokat, amelyeknél még csak a jelei mutatkoznak egy később súlyossá válható helyzetnek.
A vezetők jelezték, lépéseket tesz az övezet arra is, hogy csökkenjen a függőség a hitelminősítő ügynökségek értékelésétől. Ezzel kapcsolatban az Európai Bizottság dolgoz majd ki további javaslatokat. Az ülésről kiszivárgott hírek szerint továbbra is asztalon van az a lehetőség, hogy Görögország adósságainak egy részét leírják. Ez szintén olyan része lenne a megállapodásnak, amely más euróövezeti államra nem vonatkozhat.
A közös európai pénzt használó zóna országainak vezetői azért voltak kénytelenek rendkívüli találkozót tartani az uniós nyári szünet előtt, mert a piacok láthatóan nem nyugodtak meg a tagországok pénzügyminisztereinek tíz nappal ezelőtti nyilatkozatában szereplő, kellőképpen nem részletezett bejelentésektől. A brüsszeli ülés előtt a résztvevők többsége derűlátóan nyilatkozott egy Görögországra vonatkozó megállapodás esélyeiről, és arról is, hogy azzal sikerül megnyugtató megoldást találni az egész euróövezetet érintő bizonytalanságra.
Az IMF is részt vehet
Görögország pénzügyminisztere, Evangelosz Venizelosz hétfőn találkozik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával, Christine Lagarde-dal – tájékoztatott csütörtökön David Hawley, az IMF szóvivője. A találkozót a görög fél kezdeményezte – hívta fel a figyelmet. Jóllehet Hawley kijelentette, Görögország formálisan még nem kért újabb, a meglévő mentőcsomagon túlmutató támogatást, piaci várakozások szerint az IMF is részese lehet a tárgyalás alatt álló újabb programnak. A szóvivő hangsúlyozta: bármilyen, a második csomagról szóló híresztelés csupán találgatás. Az euróövezeti állam- és kormányfők csütörtökön tartanak megbeszélést Brüsszelben, ahol a legfontosabb napirendi pont a Görögországnak nyújtandó újabb pénzügyi segély. A találkozón Christine Lagarde is részt vesz.
(MTI)
Büntetőjogi felelősséget is felvethet Ruszin-Szendi villaügye
