Die Welt (welt.de)
A konzervatív hamburgi napilapban Nadja Wolf Nem értik, hogy nem vagyunk olaszok című cikkében foglalkozik az 50 évvel ezelőtt kezdődött dél-tiroli szabadságharccal. 1961-ben üzent hadat Olaszországnak a „Dél-Tirol Felszabadítási Bizottsága”. Sepp Mitterhofer szabadságharcosként kívánta kiharcolni az autonómiát, amire a második világháború után ígéretet tettek, de csak részben valósítottak meg. Nyolc évig ült ezért börtönben, ahol meg is kínozták. A jelenlegi dél-tiroli autonómia Mitterhofer szerint azonban csak átmeneti megoldás lehet, ő és barátai arra a napra készülnek, amikor Dél-Tirol kikiáltja függetlenségét.
Egy önálló Dél-Tirol szép lenne – fogalmazott Durnwalder tartományfőnök, azonban ennek kevés a realitása. A tartományfőnök visszautasította, hogy részt vegyen az olasz állam 150 éves fennállása alkalmából rendezett ünnepségeken. „Egyszerűen nem tudják megérteni, hogy nem vagyunk olaszok” – érvel Durnwalder. Számára fontos, hogy a fiatalok is ismerjék a tartomány történelmét, tudják, hogy 1919-ben megszállták őket és Benito Mussolini a németeket tudatosan asszimilálni kívánta. Az apját még megverték, mert tiroli kalapot viselt és a nevét is olaszosítania kellett.
Bozenben, a tartomány székhelyén áll az olasz győzelmi emlékmű. Annak a tetején az olvasható: Innen tanítottuk a többieket nyelvünkkel, törvényeinkkel és művészetünkkel. Az adóhivatal épületén egy monumentális dombormű látható, ami Mussolinit ábrázolja lovon ülve. „El tudja képzelni, hogy Németországban egy Hitler emlékmű álljon?” – kérdezi Durnwalder.
Hamburger Abendblatt (abendblatt.de)
A hamburgi esti napilapban Jochen Gaugele és Karsten Kammholz Bundeswehr-reform: Nagyobb lefaragások északon címmel készítettek interjút Thomas de Maizière (CDU) honvédelmi miniszterrel többek között a vitatott páncélos üzletről. A miniszter, kérdésre válaszolva elmondta, a fegyverexport döntően biztonságpolitikai kérdés. Az emberi jogok ugyan alárendelt szerepet játszhatnak a kérdésben, de a legfontosabb ebben az ügyben a nemzeti érdek. De Maizière szerint Szaúd-Arábia egy olyan ország, amelyik nem felel meg a nyugat demokratikus rendszerének. Sajnos ez igaz a világ legtöbb országra is. Ugyanakkor az egyik legfontosabb stabilitási horgonya a térségnek. A királyság a nyugat egyik meghatározó szövetségese. Határos a szétesés küszöbére került Jemennel, ahol fennáll az al-Kaida további térnyerésének veszélye. A nyugat érdeke, hogy Rijad ezt a stabilizáló és mérsékelő szerepét tovább játszhassa a térségben.
A képviselők, közte kormánypártiak is szeretnék, ha tájékoztatnák őket 200 Leopard II-es páncélos tervezett szállításáról. Ezzel kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy a szövetségi biztonsági tanács, mely dönteni jogosult az ügyben, titokban ülésezik. Az eredményes szállításokról utólag tájékoztatják a pártokat. Ugyanakkor úgy érvelt, világméretű versenyfutás zajlik a fegyverexportért. Mivel egyetlen érintettnek sem érdeke, hogy az információk a nyilvánosság elé kerüljenek, ezért számos ok szól a titoktartás mellett.
Az ellenzéki SPD és Zöldek fenyegetőzése kapcsán – fontolgatják, hogy alkotmánybírósághoz fordulnak – nem érti pontosan, mire hivatkoznának. A pártok, melyek most felháborodnak a fegyverüzleten, amikor kormányon voltak, ugyanígy viselkedtek. Különösen a szocdemeknek javasolja, óvatosan bírálják a kormányt.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit