Frankfurter Allgemeine Zeitung – faz.net
A konzervatív német napilap Az SPD holding hajókirándulásokat kíván szervezni című cikkében tudósít a szociáldemokraták újabb vállalkozásáról. A Német Nyomda és Kiadótársaság (DDVG) tavaly, 1993 óta először, ismét nettó veszteséget produkált. A szociáldemokraták médiaholdingja az adók kifizetése után 14,3 millió eurós hiány csinált, közölte Jens Berendsen ügyvezető Hamburgban.
A DDVG többek között regionális lapokban, mint a Westfälische Rundschauban, a Hannoverische Allgemeinében és a Sächsische Zeitungban, valamint az országos terjesztésű Frankfurter Rundschauban rendelkezik részesedéssel. Ez utóbbiban 40 százalékos részesedéssel.
Berendsen kijelentette, a veszteségek döntően abból eredtek, hogy a DDVG leírta néhány veszteségét és lemondott néhány hitel visszafizetéséről. E leírások nagyságrendje elérte a 23 milliót, melyek túlnyomó többségében a Frankfurter Rundschau (FR) javára történtek. Közelebbit a történésekről nem kívánt Berendsen mondani.
A nettó veszteség ellenére a médiaholding, mint az előző évben, az idén is 7,7 millió eurót utalt át az SPD-nek. „Abban a gazdasági helyzetben vagyunk, hogy nyereséget fizessünk” – nyilatkozta Berendsen, tekintettel a DDVG saját tőkéjére. Ez a tavalyi évben közel 21 millió euróval csökkent, 66,6 millió euróra.
Miközben a DDVG alap működési területén, a kiadói tevékenységében továbbra is nehéz idők elébe néz, addig Berendsen a holding utazási részlegével szeretne még többet keresni. Eddig az utazási iroda az SPD-tagok utazásait – például a kongresszusokat – szervezte.
Tavaly a berlini székhelyű cég 8 milliós forgalmat bonyolított és 240 000 eurós nyereségre tett szert. A jövőben szeretne többet keresni elsősorban a jól szituált, nem párttag turisták körében. Ezért a DDVG jövő májusban szeretné piacra dobni a MS Princess Daphne nevű luxushajót.
Berendsen kijelentette: a DDVG nem veszi meg és nem üzemelteti a hajót, viszont minden eladott jegy után százalékot kap. A rendezvény szünetében olyan elképzelések is elhangzottak, hogy olyan ismert szociáldemokrata politikusoknak, mint Egon Bahr a fedélzeten történő megjelenésével kívánják vonzóvá tenni az utakat.
Die Presse – diepresse.com
A konzervatív bécsi napilapban Paul Flückiger „Úgy tűnik, mintha Ausztria kibúvót keresne” címmel készített interjút Remigijus Simasius litván igazságügy-miniszterrel egy feltételezett háborús bűnös szabadon bocsátása miatti diplomáciai válságról.
Litvánia és Ausztria a lengyelországi Sopotban megállapodott abban, hogy felállít egy közös munkacsoportot, melynek a feladata lesz az úgynevezett Golovatov-ügy tisztázása. Az állítólagos háborús bűnös, akit rövid ideig a bécsi repülőtéren fogva tartottak, már ismét szabadlábra került. A miniszter szerint ennek ellenére azért fontos a kérdés tisztázása, mert az ügyet egy harmadik fél, Moszkva propagandacélokra kívánja felhasználni.
Az orosz sajtó azt állítja, hogy a Golovatovot Moszkva beavatkozását követően engedték el. Teszi ezt annak ellenére, hogy Beatrix Karl igazságügy-miniszter egyértelműen cáfolta ezt az állítást. Ráadásul az orosz fél számára az osztrák lépés annak a bizonyítéka, hogy a Golovatov ellen kiadott vilniusi nemzetközi elfogatóparancs politikai okokból született.
Simasius cáfolta azt az osztrák védekezést, hogy a litván hatóságok hiányos iratokat küldtek volna Golovatov kiadatása érdekében. A dokumentumokból egyértelműen kiderül, hogy 1991 elején olyan KGB-s alakulatot vezetett, amelyik felelős 14 személy haláláért és több mint száz személy sebesüléséért. Ez világos háborús bűncselekmény – érvelt a miniszter, aki cáfolta azokat a híreket, miszerint a litván hatóságok késedelmeskedése vezetett volna az őrizetbe vett férfi elengedéséhez.
A vilniusi hatóságok hiába érdeklődtek az osztrák szerveknél, nem kaptak választ arra, hogy pontosan még mit hiányolnak a kiadatáshoz. De ha lettek volna még tisztázatlan pontok, akkor is érthetetlen, miért engedték el 24 óra után Golovatovot, miért nem használták ki a rendelkezésre álló 48 órás határidőt.
Jelenleg úgy tűnik, Ausztria kibúvót keres, s mintha jobban érdekelnék Bécset Golovatov jogai, mint az általa elkövetett bűnök. Miközben mintha az egész EU-t nem igazán érdekelné egy háborús bűncselekmény tisztázása.
Simasius azzal magyarázta a litván közvélemény felháborodását, hogy a közelmúltban emlékeztek az 1991. január 13-i szovjet intervenció huszadik évfordulójára. Ezért a volt KGB-tiszt letartóztatását, majd szabadon bocsátását a litvánok küzdelmük kigúnyolásaként értékelték.
Golovatov vezette az Alpha nevű különleges egységet, amellyel Moszkva a szovjet rendszert kívánta visszaállítani és a függetlenségi törekvéseket leverni. Minden litván emlékezetében élénken élnek azok a képek, amikor a biztonsági erők a békés tömegbe lőttek.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó