Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság londoni részlegének szakértői a magyar növekedési kilátásokról összeállított átfogó elemzésükben kiemelik azt a véleményüket, hogy a devizahitelesek megsegítését célzó program ingatlanárverési korlátai miatt a bankok csak lassan tudják majd megtisztítani portfólióikat, ami rontja hitelezési hajlandóságukat, és ez negatív hatással lesz a magyar gazdaság növekedésére. Mindeközben az éves inflációs ütem visszasüllyedt az MNB 2-4 százalékos célsávjába, és ez megteremti a kamatcsökkentés lehetőségét.
Az RBC elemzői közölték: előrejelzésük szerint az MNB már az idei negyedik negyedévben – valószínűleg novemberben – végrehajt egy negyed százalékpontos kamatcsökkentést, és lehetséges, hogy 2012 elején ezt egy újabb enyhítés követi. A Capital Economics nevű vezető londoni pénzügyi elemző központ szakértői szerint a magyar jegybank 2012-ben próbálkozhat először kamatcsökkentéssel.
Jelentős kapacitástöbbletek vannak a magyar gazdaságban
A ház szerint ugyanakkor a forintárfolyamra gyakorolt hatással kapcsolatos megfontolások fél százalékpontra korlátozhatják a lehetséges enyhítési mértéket. A Capital Economics elemzőinek becslése szerint a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés még mindig meglehetősen széles – a hazai össztermékhez mérve 2-3 százalékos – lehet, ami arra vall, hogy továbbra is jelentős kapacitástöbbletek vannak a magyar gazdaságban, különösen a szolgáltatási szektorban. Mindemellett a belső kereslet várhatóan „vérszegény” marad, különös tekintettel arra, hogy a háztartások elkölthető jövedelmi hányadát a devizaalapú adósságok megnövekedett törlesztési terhei szorítják korlátok közé.
A ház kiemeli, hogy a jelzálog-kinnlevőségek kétharmada svájci frankban denominált, és a forint április óta 18 százalékot gyengült a frankkal szemben. Mindazonáltal korántsem konszenzusos jóslat a Cityben az, hogy a magyar jegybank belátható időn belül csökkenti alapkamatát.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői a vártnál jóval alacsonyabb júniusi inflációs adatok múlt heti ismertetése után adott kommentárjukban kiemelték, hogy a magyar inflációs adatok egymás után másodszor maradnak el jelentős mértékben az előrejelzésektől, és a júniusi számsor hatására valamelyest enyhülhetnek az erőteljes külső inflációs nyomás folytatódásával kapcsolatos félelmek. A Morgan Stanley citybeli elemzői szerint ugyanakkor a közép-kelet-európai térség jegybankjai közül „az MNB a legérzékenyebb a külső környezetre”, és az inflációs kilátás önmagában nem elégséges feltétele a magyar monetáris pálya módosításának. Éppen ezért a jelenlegi szeszélyes kockázati környezetben, és tekintettel az euróövezeti járványveszélyre, „az MNB-nek minimális a kamatcsökkentési mozgástere, függetlenül attól, hogy milyen kedvezően alakulnak az élelmiszerárak” – vélekedtek a Morgan Stanley londoni elemzői.
(MTI)
F–16-osokat fogtak el magyar vadászgépek - fotó