A cégek a lámpák és berendezések kikapcsolásával, a munkaidő előrehozásával próbálnak alkalmazkodni az energiakorlátozáshoz, sőt egyes vállalatok dolgozóikat e sajátos öltözettel látják el, amely előnyösen helyettesíti a legjobb klímaberendezést is.
„Fölösleges az egész helyiséget hűteni, elég, hogy az emberek érezzék magukat hűvösben” – magyarázta Icsigaja Hirosi, a különleges zakó feltalálója, aki 2004-ben a fővárostól északra fekvő Todában létrehozta a Kusofuku gyárat.
A Sony egykori mérnöke kevés áramot fogyasztó klímarendszer után kutatott. A levegőt kívülről beszivattyúzó, belül keringtető, majd kifújó két kis ventilátort helyezett el egy köpeny alá: a rendszer megszárítja az izzadságtól csepegő inget és felfrissíti a testet.
A „léghűtött zakót” lítiumion akkumulátor működteti, amely tizenegy órán át forgatja az apró légcsavarokat.
Japánban a forró nyarak idején gyakorlatilag mindenütt klímaberendezés működik, aminek következtében ilyenkor csúcsra emelkedik az energiafogyasztás.
A Kusofuku hasonló rendszerű léghűtött párnákat és matracokat is gyárt, de fő terméke a zakó, amelyet 11 ezer jenért (csaknem 27 ezer forint) árusítanak. Az elsősorban az autógyártásban és építőiparban közkedvelt ruhadarabot szívesen viselik irodai alkalmazottak és háziasszonyok is. A márciusi atomerőmű-katasztrófa óta jelentősen megnőtt a fogyasztás: a cég az idén várhatóan 40 ezer darabot ad el, kétszer annyit, mint tavaly.
(MTI)
Napi balfék: a Pottyondyk éhen maradnak!