Munkára fogják az értékes biogázt

Erdősi Csaba
2011. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átadták a Bicsérdi Arany-Mező Zrt. 800 millió forintból épült 635 kilowatt teljesítményű biogázüzemét a baranyai Bicsérden a múlt héten. Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárügyekért felelős államtitkára a Magyar Távirati Iroda tudósítása szerint az átadási ünnepségen azt mondta, a kormányzat kiemelt célja, hogy a termelési költségek csökkentése, valamint a fenntarthatóság érdekében támogassa a melléktermékek energetikai hasznosítását. Megjegyezte: bár 2013-ig már csak szűk forrás áll rendelkezésre a bicsérdihez hasonló fejlesztések megvalósításához, bíznak abban, hogy ezt követően újra nagyobb lehetőség lesz biogázüzemek építésének támogatására is.
Berki Gyula, az állattenyésztéssel és növénytermesztéssel foglalkozó, mintegy száz embert foglalkoztató Bicsérdi Arany-Mező Zrt. elnök-igazgatója az átadási ünnepségen elmondta, a biogázüzem építését bevételeik növelése és a munkahelyek megtartása érdekében határozták el. Az üzem 39 ezer tonna trágyából nyert 2,6 millió köbméter biogáz felhasználásával 950 átlagos háztartás áram- és 450 háztartás hőellátásának megfelelő energiát termel. Megjegyezte, hogy a beruházás mintegy 800 millió forintos költségének több mint a felét európai uniós pályázati forrásból, a fennmaradó részét saját erőből és banki hitelből finanszírozták.
Berki Gyula utalt rá: a magyar tulajdonú társaság és a tulajdonosi körébe tartozó kisebb cégek tavaly másfél milliárd forint árbevételt és 50 millió forint adózott eredményt értek el. Az elmúlt évek folyamatos fejlesztései révén új istállót, elletőt, malacnevelőt és fejőházat is építettek. Az új energiatermelő üzem átadásakor elhangzott az is, hogy Magyarországon jelenleg mintegy 30, agrárbázisra épülő biogázüzem működik. Számuk növelése azért is előnyös lenne, mert ezzel csökkenthető az ország energiafüggősége, szén-dioxid-kibocsátása, a trágya erjesztésének végtermékeként keletkező biotrágyával pedig jelentős menynyiségű műtrágyát lehet kiváltani. A keletkező hőenergiával egyébként nemcsak mezőgazdasági létesítmények, hanem helyi közintézmények, iskolák is fűthetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.