Sajtójelentések szerint a manilai parlament öt tagja szerdán a Csungje Tao (Zhongye Dao), a Fülöp-szigeteki tagalog nyelven a Pagasa-szigetre repültek. „A Fülöp-szigeteki lépés súlyos beavatkozás Kína területi szuverenitásába” – állapította meg Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu), hangoztatva, hogy Kína vitathatatlan szuverenitással rendelkezik a Dél-kínai-tenger szigetei és a hozzájuk tartozó vizek fölött. Ma Csao-hszü hangoztatta, hogy a régió e kérdésben érintett országai számára nagy felelősség a Dél-kínai-tenger térségében a stabilitás megőrzése, és arra figyelmeztette ezeket az államokat, hogy a helyzet további bonyolításának megelőzése érdekében tartsák magukat a kétoldalú megegyezésekhez, valamint a 2002-ben elfogadott Kína–ASEAN nyilatkozathoz, amely a vita rendezésének irányát rögzíti.
Hírügynökségi jelentések arról számolnak be, hogy a Fülöp-szigeteki parlament öt tagja néhány katona, valamint újságíró társaságában két magánrepülőgépen érkezett az egyik szigetre , ahol ünnepélyesen felvont két nemzeti zászlót. A mindössze 37 hektár területű szigeten jelenleg 60 filippínó él.
„Békével jöttünk és a diplomáciai megoldást szorgalmazzuk – mondta ott Walden Bello, miközben kiemelte: ne gondolja semmiféle külföldi hatalom, hogy ha bárki arra vetemedne, hogy elvegye Pagasát a Fülöp-szigetekiektől, akkor azt a filippínók tétlenül néznék.” „A filippínók arra születtek, hogy ellenálljanak az agressziónak. A filippínók hajlandók meghalni a saját földjükért” – hangsúlyozta szónoklatában a képviselő, és a pekingi tiltakozást „szörnyen udvariatlannak” nevezte.
Mindeközben az indonéziai Baliban, ahol regionális biztonsági konferenciát tartanak, Kína és az Ázsiai és Csendes-óceáni Országok Szövetsége (ASEAN) megállapodott azokban az előzetes alapelvekben, amelyek alapján a dél-kínai-tengeri területi vitát rendezni szeretnék. A megállapodást mint a 2002-es nyilatkozat folyományát fontos mérföldkőnek nevezte a helyszínen Liu Csen-min (Liu Zhenmin) kínai külügyminiszter-helyettes. Alberto del Rosario Fülöp-szigeteki külügyminiszter pedig így nyilatkozott: „Ez egy lépés előre, miközben további lépésekre van szükség.”
(Fotók: Reuters)
(MTI)
Orbán Viktor a diplomáciai csúcsról: Mindenki úgy megy innen el, hogy egy nagy népnél járt