Ne fürödjön ott, ahol tilos

Kampányt indítottak a biztonságos fürdőzésért, a vízi balesetek megelőzéséért, valamint az életmentés ismereteinek az elsajátításáért a mentők és a fővárosi fürdők üzemeltetői; a nyár végéig tartó akció programjait Budapest három legnagyobb strandján tartják, főként gyermekek számára.

MNO
2011. 07. 15. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kampányt az Országos Mentőszolgálat és a Budapesti Gyógyfürdők Zrt. összefogásával azzal a céllal indították el, hogy baj esetén bárki azonnal szakszerű segítséget tudjon nyújtani – mondta Győrfi Pál, a mentők szóvivője a pénteki, a vízből való kimentést imitáló bemutatóval egybekötött sajtótájékoztatón.

A Dagály strand hullámmedencéjénél tartott kampánynyitó rendezvényen bemutatták, hogyan kell szakszerűen kimenteni egy fuldoklót, megkezdeni az újraélesztést, és a mentőszolgálat hogyan látja el a balesetet szenvedőket.

Szűcs Panni, a Budapesti Városüzemeltetési Központ szóvivője azt mondta: a római, a csepeli és a Dagály strandon zenés és szórakoztató programok keretében tanítják meg főként gyermekeknek, mit kell tenniük baj esetén, és a résztvevők a mentőszolgálat munkatársainak segítségével sajátíthatják el a szakszerű újraélesztést.

Gorove László, az OMSZ főigazgató-helyettese felhívta a figyelmet a biztonságos fürdőzésre, azt hangsúlyozva, hogy kizárólag a strandokon vannak segélynyújtó helyek, ezért ahol tilos, ott az emberek ne fürdőzzenek.

Győrfi Pál utalt arra, hogy az elmúlt napokban több ember meghalt a folyókban, tavakban: egy 21 éves férfi a Miskolc környéki Csorba-tóba, egy 40 éves kesznyéteni férfi a Sajóba, egy 40 éves férfi a nudista strandon a délegyházi tóba, egy 16 éves fiú pedig a Tiszába fulladt bele. A héten történt halálos balesetek közül a legdrámaibbnak a Hegyeshalom közelében történt esetet nevezte; ott egy hétéves ikerpár fulladt bele a Stettini-tóba.

Az OMSZ szóvivője megjegyezte, hogy több tucat olyan baleset is történik, amikor a mentők vagy a közelben tartózkodók meg tudják menteni a fuldoklót, illetve azt sikerül újraéleszteni. A kampány ötletgazdája, Pintácsi Viktória énekes egy másfél éves kisfiú kerti gyermekmedencés balesetét említette, akkor a család egyik tagja élesztette újra a kisgyermeket.

A statisztikai adatok szerint évente mintegy 300 ember, köztük csaknem 60 gyerek fullad vízbe Magyarországon, többségük május és szeptember közepe között. Az esetek fő oka a tiltott helyen való fürdőzés, a szabályok megszegése és az időjárási viszonyok figyelmen kívül hagyása. Az áldozatok többsége 30 év feletti felnőtt, illetve férfi.

A Duna magyarországi szakaszán évente 60-80 ember fullad vízbe, közülük 10-15-en fürdőzés közben vesztik életüket. Az idén már több mint húsz ember fulladt bele az ország legnagyobb folyójába.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.