Die Zeit (zeit.de)
A baloldali liberális hamburgi magazinban Helmut Schmidt A bankház című cikkében elemzi annak következményeit, hogy a Deutsche Bank már nem egy német pénzintézet. Hetekig komoly feszültségek jellemezték a Deutsche Bank vezetését az új elnök megválasztása miatt. A hagyományos név ellenére a Deutsche Bank az elmúlt két évtizedben nemzetközi pénzintézetté vált. Egyrészt a részvényesek többsége külföldi, másrészt a nyereség 80 százalékát globális befektetési bankként gyűjti össze, méghozzá nem Frankfurtban, hanem Londonban, és a bank két vezetőjéből az egyik sem német: Anshu Jain indiai, Josef Ackermann svájci.
A Deutsche Bank nem német bank többé, ezért Berlin nem teheti meg, amit Adenauer a londoni adósságkonferencián tett, vagy a szerző húsz évvel később a G6-os csúcson, nevezetesen hogy nemzetközi rendezvényekre a Deutsche Bank egy képviselőjét küldjék és ne egy minisztert. Ha ma a berlini kormánynak nemzetközi tárgyalásain tanácsra van szüksége pénzügyi kérdésekben, aligha számíthat a Deutsche Bank segítségére.
A szerző nem tartja jónak, hogy német világcégek – tekintettel a nagy tervek és befektetések finanszírozására – külföldi pénzintézetektől függenek. Ha például egy fontos céget fel akarna vásárolni néhány tőkeerős kínai vagy olajsejk, akkor a cégben meglévő tudás és a jövőben végzendő kutatás és fejlesztés miatt sürgős német érdek lenne a felvásárlás megakadályozása és a vállalkozás német tulajdonban tartása. De ehhez szükség lenne két-három német nagybankra, akihez szükség esetén a berlini kormány fordulhatna.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Németország szubvencionálja az Izraelnek eladott tengeralattjárókat című cikkében tudósít egy újabb, kérdéseket felvető fegyverexportról. A fegyverüzletekben a szövetségi kormány inkább hallgat, annak ellenére, hogy Németország a harmadik legnagyobb fegyverexportőr, s így ezen a piacon is jelentős szerepet játszik. Most Izrael ismét Made in Germany márkajelű fegyvereket kapna. A következő négy évben a szövetségi állam összesen 135 millió euróval támogatja a fegyverüzletet. A 2012-es költségvetési tervben a kiadás „Hozzájárulás az izraeli védelmi rendszer beszerzéseihez” című fejezetcím alatt található.
Izraeli látogatása során Thomas de Maizière (CDU) védelmi miniszter a múlt héten megbeszélte a tengeralattjáró-üzletet Benjamin Netanjahuval és kollégájával, Ehud Barakkal. A Dolphin típusú tengeralattjárókat a kieli HDW hajógyárban készítik. A szállításokat azért is vitatják, mert a tengeralattjárókat utólag atomfegyverrel is fel lehet szerelni. A modern üzemanyagcellái miatt a tengeralattjárók igen nagy hatótávolságúak és nukleáris töltetű rakéták kilövésére is alkalmasak.
Az 1990-es évek vége óta szállít Németország tengeralattjárókat Izraelnek. Kormányadatok alapján a kormány ebben az üzletben a költségek egyharmadát állja, de a 135 millió eurós felső határt nem kívánja túllépni. A tel-avivi amerikai nagykövetség egyik bizalmas táviratából kiderül, a tengeralattjáró-üzlet része a németek háborús jóvátételének.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban