Még mindig nem biztos, hogy ez a végleges veszteséglista, mert több sebesültnek válságos az állapota, és szombat hajnalban még mindig áldozatok után kutattak az Oslótól északnyugatra fekvő Utoya szigeten és annak partjai mentén.
Az Oslo központjában, a kormány székházánál bekövetkezett robbantásban heten vesztették életüket, további tíz ember megsebesült.
Két órával a robbantás után egy rendőrnek öltözött férfi válogatás nélkül lövöldözni kezdett a norvég fővárostól északnyugatra fekvő Utoya szigeten egy táborban, ahol a kormányzó Norvég Munkáspárt ifjúsági tagozatának tagjai voltak nyári egyetemen.
A fiatalok többsége 16 és 22 év közötti volt, de akadt közöttük 13 éves gyerek is. Amikor a férfi lövöldözni kezdett, pánik tört ki a tábor résztvevői között, többen a vízbe ugrottak, mások fákon és barlangokban kerestek menedéket.
Jonas Gahr Store külügyminiszter azt mondta a támadások után, hogy a terrorakcióknak maradandó hatásuk lesz Norvégia életére, de nem fogják megváltoztatni az országot, s Norvégia továbbra is ugyanazt a politikát képviseli majd, mint eddig.
Elfogták a támadót
A hatóságok elfogták az elkövetőt és robbanószert is találtak a környéken. „Letartóztattak egy férfit a szigeten történtekkel kapcsolatban. Az illető norvég” – mondta el az igazságügyi miniszter.
A 32 éves támadó a rendőrség szerint egy szabadkőműves páholy tagja, muszlimellenes, szélsőjobboldali nézeteket vall. Feltételezések szerint politikai indítéka volt a támadássorozatnak. A férfi hozta működésbe az Oslo belvárosában, a kormányzati negyedben felrobbant pokolgépet is. A kormányfő országa elleni példátlan támadásnak nevezte a történteket.
Jens Stoltenberg miniszterelnök évtizedek óta maga is a lövöldözés helyszínén, az Utoya szigetén tölti nyári szabadságát, szombaton itt tartott volna előadást a szociáldemokrata fiatalok nyári egyetemén.
Részvétnyilvánítás
A magyar kormány részvétét nyilvánítja az elhunytak hozzátartozóinak, és vizsgálja, hogy milyen módon tud segítséget nyújtani a Norvégiában pénteken történt tragédia után – közölte a Miniszterelnökség. A közleményben az áll: a magyar kormány és a magyar nép együtt érez a sebesültekkel, és osztozik a norvég nép fájdalmában. Hozzáteszik: Magyarország annak ideológiai hátterére való tekintet nélkül elítéli az erőszak minden formáját.
Magyar áldozatokról vagy sebesültekről továbbra sem tudnak.
(MTI, CNN, hírTV)
Újbudai pedofilügy: A baloldali önkormányzatig érhetnek a botrány szálai?