A szövetség felmérése alapján az EU-elnökség ideje alatt a vidéki és fővárosi négy-, ötcsillagos szállodai szobaéjszakák száma 38 ezer volt, ez mintegy 45 ezer vendégéjszakának felel meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az év első öt hónapjában a magyarországi szállodák összes vendégéjszakáinak száma 4,98 millió volt. Vidéken a négycsillagos hoteleknél 860, az ötcsillagosoknál 720 szobaéjszakát számoltak, a fővárosban 20 400-at, illetve 16 ezret.
A szövetség közleménye szerint az EU-elnökség eseményeinek hatására a vidéki és a budapesti négy- és ötcsillagos hotelek szobaárbevétele 1,137 milliárd forintot tett ki. Hozzáteszik, hogy az átlagos költést figyelembe véve az uniós rendezvények vendégei által generált forgalom a magyarországi szállodákban mintegy 1,7 milliárd forint volt. Ebben nem szerepel az egyes vidéki konferenciák, illetve a budapesti rendezvények helyszínein megjelenő forgalom – jegyzik meg.
A turizmus bevételeinek általános megoszlása szerint a szállodai költésekkel azonos nagyságrendet képvisel a vendégek szállodán kívüli költése (közlekedés, szórakozás, kiskereskedelem). Ezt is figyelembe véve az EU rendezvényeinek teljes hatása mintegy 3,5 milliárd forintra tehető Magyarországon. A becslés elkészítésénél a szövetség az EU-rendezvények vendégeit fogadó – mintegy 50 – szállodától kapott szobaéjszakák számát, illetve a KSH szállodai kategóriánkénti adatait vette figyelembe, kerekítve.
(MTI)
Kigyulladt egy utasokkal teli busz az M1-esen, Győrnél - videó