A MÁV Zrt. tájékoztatása szerint egy 2007-es jogerős bírósági ítélet nyomán kezdeményezték a megismételt végrehajtást, amely ellen a korábbi bérlők – az elmúlt évekhez hasonlóan – ismét kifogást nyújtottak be a bírósághoz, ezzel késleltetik a jogellenes állapot megszüntetését. Közleményében a MÁV Zrt. emlékeztet arra, hogy a Nyugati pályaudvaron található ingatlanok bérbeadásáról két vállalkozással kötött bérleti szerződéseket a vasúttársaság 1993 és 1995 között, amelyet 2005-től kezdve felmondtak. A bérlők bíróság előtt támadták meg a felmondások egy részének jogszerűségét, a peres eljárásokat a MÁV Zrt. mindkét társasággal szemben jogerősen megnyerte, a bíróság a bérleti szerződések felmondását 2006-ban jogszerűnek ítélte meg. A jogerős bírósági ítéletek szerint mindkét korábbi bérlő köteles kiüríteni és visszaadni a MÁV Zrt.-nek a bérelt területeket – írja közleményében a MÁV Zrt.
A MÁV tájékoztatása szerint a bérlők az ingatlanrészek kiürítésére, illetve birtokba adására vonatkozó kötelezettségüknek ez idáig nem tettek eleget, hanem a fellebbezési lehetőségek kihasználásával évek óta akadályozzák, hogy a MÁV Zrt. ingatlangazdákodási igazgatósága megteremtse a rendezett, tiszta és biztonságos utaskörnyezetet a Nyugati pályaudvaron. A vasúttársaság hangsúlyozza: a jogtalan használaton túl a korábbi bérlők az eredetileg bérelt 1121 négyzetméter területhez képest önkényesen elfoglaltak több mint kétszeres nagyságú, 2523 négyzetméter területet, amelyet albérletbe adnak további társaságoknak. A bérleti jogviszonyok megszűnését megállapító jogerős bírósági ítéletek ellenére a korábbi bérlők a mai napig úgy adják albérletbe a területeket, hogy erre saját bérleti szerződéseik megszűnését követően semmilyen jogalapjuk sincs. Ezzel a jelenlegi ismeretek szerint megtévesztik az albérlő vállalkozókat.
A MÁV Vagyonkezelő Zrt. a további bérbeadáshoz nem járult hozzá, ezért – a MÁV-val szemben elkövetett jogsértés miatt – 2011-ben büntetőfeljelentést tett. A MÁV szerint a korábbi bérlők engedély nélküli átépítetésekkel megrongálták a műemléki védettségű Nyugati pályaudvart, ami bűncselekménynek számít. A hatóságok 2011 áprilisában megállapították a műemlékrongálás tényét, a MÁV Zrt. kezdeményezésére a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) kiadta a bontási kötelezést. Bontásra a rendőrséggel egyeztetve a jogerős bontási engedély birtokában fog sor kerülni – írja közleményében az MÁV Zrt.
Az MTI érdeklődésére a Nyugati pályaudvaron területet bérlő Novodel Kft. és a Bovi Kkt. vezetője, Bódis Kálmán elmondta, hogy 376 négyzetméter esetében átadási kötelezettségük van, amit már teljesíteni akartak, de a MÁV képviselője nem jelent meg. A többi területnél vitatják az ügyet, ezért további bírósági szakasz várható. Bódis Kálmán hangsúlyozta: a tárgyalásos rendezésben érdekeltek, ezért azonnal egyeztetnének a MÁV-val. Emlékeztetett arra, hogy 19,5 éve bérelnek területet a Nyugati pályaudvaron, jelentős befektetéseket hajtottak végre, a továbbadott bérlet megszűnése esetén hatvan ember veszítheti el munkahelyét.
(MTI)

Holtan találták azt a nőt Walesben, aki egy hete tűnt el a munkahelyéről