A korábbi évekhez hasonlóan kezdődik az új tanév

A korábbi évekhez hasonlóan alakul a 2011/2012-es tanév rendje; szeptember 1-jén a nappali rendszerű oktatási intézményekben és az óvodákban 1 648 900-an kezdik meg a tanévet – mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/805503" target="_blank"><strong>• Oktatás: az állam mindent visz</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/805121" target="_blank"><strong>• Hoffmann: Mindent megteszek, hogy ott legyenek a tankönyvek</strong></a>

MNO
2011. 08. 25. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási államtitkár kiemelte: az általános iskolákban 749 ezren, közülük 98 700 elsős, szakiskolában 125 400-an, speciális szakiskolában 9600-an, gimnáziumokban 191 900-an, míg a szakközépiskolában 232 800-an veszik hátukra az iskolatáskát „a köznevelés 1016. tanévében”. Óvodába 340 200 kisgyermek jár majd. Általános iskolákban 183, a közép- és szakiskolákban 182 tanítási nap lesz, ezzel Magyarország a középmezőnybe tartozik nemzetközi összehasonlításban. Az utolsó tanítási nap 2012. június 15., péntek.

Az államtitkár jelezte: az új köznevelési törvényben főszabályként szintén a szeptember 1-jei tanévkezdés szerepel majd, de a fenntartóknak lehetőséget adnak ettől eltérő időpontú kezdésre is. Hoffmann Rózsa elmondta: az őszi szünet 2011. november 2-tól 5-ig tart, a téli december 22-től 2012. január 2-ig, a tavaszi pedig április 5-től 9-ig. Kitért arra is, hogy a szünetek hosszában egyelőre nem lesz változás. Ugyanakkor megjegyezte: ha konkrét javaslat érkezik szakmai vagy politikai szereplőktől, megfontolják azt, de egyelőre ilyet nem kaptak.

Az idén is mérik az anyanyelvi és matematikai készségek fejlődését, a szakértők bevonásával végzett vizsgálatok 2012. május 30-án lesznek a negyedik, a hatodik és a nyolcadik évfolyamokon. Ugyanezen a napon mérik a kisebbségi nyelvismeretet a kétnyelvű és anyanyelvű nemzetiségi iskolák negyedik évfolyamán.

Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek a tanévkezdésre korábban akár sztrájkot is kilátásba helyeztek, Hoffmann Rózsa azt mondta: erre nincs ok. Szavai szerint fenntartja ígéretét, ha a köznevelési törvény koncepciója olyan stádiumba kerül, akkor tárgyal velük. A Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) szeptember 5-re van egyeztetett időpontja – jelezte. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a szakszervezetek javaslatai közül mintegy hatvan beépült a koncepcióba.

Hoffmann Rózsa megerősítette, hogy a kormány várhatóan a jövő heti ülésén tárgyal az új közoktatási törvényről, míg a felsőoktatási törvény szeptember második felében kerülhet a kabinet elé. Így tartani tudják korábbi ígéretüket, miszerint az Országgyűlés ősszel elfogadhatja az új jogszabályokat, és a módosítások a következő tanévben életbe is léphetnek.

Hoffmann levelet írt

Hoffmann Rózsa arról is beszélt, hogy levélben fordult azon települések önkormányzataihoz, ahol forráshiány miatt problémák merültek fel a tankönyvszállítással kapcsolatban; a válaszokat hétfőig várják.

Hoffmann Rózsa kérdésre válaszolva elmondta: augusztus 29-ig várja az érintett önkormányzatok válaszát arra, milyen módon tudják megoldani a kialakult helyzetet. Ahol nem sikerül semmilyen megoldást találni, ott közvetítőként lépne fel az oktatási államtitkár.

Hozzátette: a probléma 26 vagy 27 önkormányzatot érint, és országos szinten 100 millió forintos tételről van szó. Az oktatási államtitkár úgy fogalmazott, a probléma meg fog oldódni, több önkormányzat nyilatkozott már úgy, hogy akárhogyan, de előteremtik a szükséges forrásokat. Megvan a remény arra, hogy úgy tudják megindítani a tanévet, hogy a tankönyvek ott lesznek az iskolákban – jelezte.

Az oktatási államtitkár a problémával összefüggésben szólt arról is, megváltoztatják az iskolák fenntartói és működtetési rendszerét. A főszabály az lesz, hogy az iskolák fenntartása állami kézbe kerül, de az önkormányzatok megfelelő kötelezettségvállalás mellett visszavehetik azt. Hoffmann Rózsa ennek kapcsán arra számít, hogy a legtöbb esetben nem változik majd a fenntartó kiléte.

A Magyar Nemzet kedden arról írt, hogy az elmúlt tizenkét napban egy érintett önkormányzat sem rendezte tartozását, ezért a tankönyvterjesztők megkezdték a bojkottot, az érintett iskolákba csak a fizetős diákok tankönyveit viszik ki, az ingyenességre jogosultakét nem. Hoffmann Rózsa erre reagálva kedden leszögezte: az oktatási államtitkárság nem hibázott, teljesítette kötelességét, és átutalták ezeket a forrásokat. A jogszabályi környezet azonban jelenleg az önkormányzatokat nem kötelezi, hogy ezt az összeget valóban a tankönyvtámogatásra fordítsák – fűzte hozzá.

Miután nyomorúságos helyzetben vannak, elkövették azt a hibát, hogy másra költötték ezeket az összegeket, így pénzhiány állt elő – fogalmazott Hoffmann Rózsa kedden, hozzátéve, hogy ezeket a forrásokat még egyszer nem tudják átutalni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.